Desať stupňov mystického rebríka Lásky


Sv. Ján z Kríža vysvetľuje desať stupňov mystického rebríka božskej Lásky podľa sv. Bernarda a sv. Tomáša v knihe Temná Noc.

1. stupeň lásky umožňuje duši blahodárne onemocnieť – onemocnieť láskou k Bohu, kedy duša zamdlie pre hriech a pre všetky veci, ktoré nie sú Boh.

2. stupeň lásky vedie dušu k neustálemu hľadaniu Boha. V tomto stupni duša kráča so snaživou starostlivosťou, pretože vo všetkých veciach hľadá Milovaného, vo všetkom, na čo myslí, myslí zároveň na Milovaného, vo všetkom, o čom hovorí, pri všetkých povinnostiach, ktoré sa vyskytnú, hneď koná a hovorí o Milovanom. Keď je, spí, bdie, keď robí akúkoľvek vec, všetka jej starosť je u Milovaného.

3. stupeň lásky je ten, ktorý vedie dušu k činu a vkladá do nej horlivosť, aby neklesla. Utvára sa v duši podivuhodný účinok, a to, že sama sa vskutku považuje za oveľa horšiu, než všetky ostatné duše; jednak preto, že ju Láska už poučila, čoho je Boh hoden; a ďalej preto, že skutky, ktoré pre Boha robí, sú mnohé, ale všetky ich považuje ako nedostatočné a nedokonalé, zo všetkých vyťaží zmätenosť a trápenie, pretože spoznáva, ako nízko pracuje pre Pána tak výsostného. Na tomto stupni je duša veľmi ďaleko od ješitnosti, domýšľavosti a odsudzovania iných.

4. stupeň lásky je ten, na ktorom sa v duši kvôli Milovanému prebúdza bezúnavná vytrvalosť v utrpení. Duch teraz má takú moc, že má telo natoľko podriadené a za tak málo ho považuje, ako strom jeden zo svojich listou. Duša nehľadá svoje potešenie, ani radosť, ani v Bohu, ani v inej veci, ani netúži, ani nezamýšľa prosiť Boha o milosti, pretože jasne vidí, ako premnohé už jej boli udelené a všetka jej starosť zostáva u toho, ako bude môcť spraviť radosť Bohu a poslúžiť Mu. Hovorí si v duchu: Ach Bože, ako mnoho je tých, ktorí chodia k Tebe hľadať útechu a radosť i milosť a dary, aby si im udelil, ale tých, ktorí zamýšľajú urobiť radosť Tebe a dať niečo zo seba a zabudnúť na svoju maličkosť, tých je veľmi málo. V tomto štádiu duša je pripravená pre Boha trpieť.

5. stupeň lásky dáva duši netrpezlivo si Boha žiadať a dychtiť po ňom. Na tomto stupni sa milujúci snaží so silnou prudkosťou pritisnúť k Milovanému a spojiť sa s Ním v jedno a každé oddelenie, aj sebe-menšie sa mu stáva veľmi dlhým, obtiažnym a tiaživým.

6. stupeň lásky núti dušu ľahko bežať k Bohu a mnohokrát sa Ho dotýkať a bez zamdlenia bežať v nádeji, že láska, ktorá ju tu posilňuje, ju ľahko uvádza v let. Príčinou tejto ľahkosti lásky, akú má duša na tomto stupni, je to, že sa v nej už veľmi rozšírila milosť, že duša je tu už takmer od všetkého očistená.

7. stupeň lásky vybaví dušu prudkou a mocnou odvahou. Tu láska neužije zdravý rozum, a nepočká, ani neuposlúchne rady, aby ustúpila, ani sa nedá skrotiť zahanbením, pretože láskavosť, ktorú tu Boh duši preukazuje, ju činí odvážnou so všetkou prudkosťou a silou.

8. stupeň lásky dáva duši uchopiť, pritisnúť sa a nepustiť, ako vraví Nevesta (porov. Pís 3,4), týmto spôsobom: Našla som Toho, ktorého moje srdce a duša miluje, podržala som Ho a už Ho nepustím. Na tomto stupni zjednotenia napĺňa duša svoju túžbu, ale nie nepretržite, pretože niektorí vstupujú a hneď potom odstupujú a vracajú sa; veď keby zotrvala, bola by to iste sláva nebies v tomto živote a tak v ňom môže duša pobývať len veľmi krátke okamžiky.

9. stupeň lásky dáva duši jemne a ľúbezne planúť. Tento stupeň patrí dokonalým, ktorí už planú v Bohu s ľúbeznosťou, veď toto vľúdne a milostné planutie v nich pôsobí Duch svätý kvôli zjednoteniu s Bohom. Preto svätý Řehoř vraví o apoštoloch, že keď Duch svätý na nich viditeľne zostúpil, zvnútra ľúbezne planuli láskou.

10. stupeň lásky a zároveň posledný dotvára dušu k úplnému pripodobeniu sa Bohu a to v jasnom videní Boha, ktorého sa duši dostáva okamžite po odchode z tela, ak v tomto živote došla do 9. stupňa lásky. Títo nemnohí nevstupujú do očistca, pretože sú už celkom očistení Láskou.

Zdroj. Sv. Ján z Kríža, Temná Noc

Reklamy

8 komentárov

 1. 🙂 Minne,

  ĎAKUJEM a pripájam niečo, čo sa mi počas čítania spojilo s článkom :

  Odpovedať

 2. Posted by nitram on 5. mája 2012 at 08:02

  dobrý den Minne… 🙂

  “Títo nemnohí nevstupujú do očistca, pretože sú už celkom očistení Láskou.”

  Ano, tak jsem to cítil, cítím a tímto vědomím i žiji.
  Minne děkuji… 🙂

  přeji všem krásný a sluncem prozářený den… 🙂

  Odpovedať

  • Posted by Láska i láska on 21. januára 2013 at 13:15

   Myslenie človeka, ktorý si myslí, že je “JA” , je učenie New Age. Myslenie človeka ktoré nie je spojené so Zdrojom Božej Lásky nie je ničím i ked sa to zdá prospešné. Ratolesť odtrhnutá od kmeňa je určená k zániku. Zdrojom k životu je Slovo, ktoré sa Telom stalo….a “ja a TY” v pokore duše človeka zmení lásku na blaženosť.
   ….podme k Srdcu Ježišovmu a klaňajme sa Jemu….

  • Posted by nitram on 21. januára 2013 at 14:30

   * ….podme k Srdcu Ježišovmu a klaňajme sa Jemu…. *
   …kam jíti…?, jsme-li součástí srdce Boha…
   …komu se klaněti…?, jsme-li pokorou prostoupení…

   …♥…

 3. Posted by Rajka on 7. mája 2012 at 01:50

  Ja si dovoľujem trochu oponovať. Láska je len jedna. Ten, kto ju cíti, nemusí o nej diskutovať. Je to na ňom vidieť. Láska sa nerozdeľuje na silnú, slabú, k prírode, k deťom,… láska je proste láska. Je to spojenie s Bohom.

  Odpovedať

  • Posted by nitram on 7. mája 2012 at 09:18

   dobrý den Rajka… 🙂

   ano Láska je jedna, jakož i Bůh je jedním… tj. obojí jest jednotou…
   rozděluje ego naše ego a míra uvědomění…

   přesto Lásku(Boha) lze spatřiti v mnoha podobách, právě díky našemu egu… 🙂
   v přírodě, v srdcích druhých i v sobě samých

   *Ten, kto ju cíti, nemusí o nej diskutovať.*
   Rajka a co děláte nyní za pomocí svého příspěvku…? 🙂
   diskutujete, proč, protože diskuse nám v mnohém napomáhá k uvědomování si sebe sama i té Lásky v nás samých…
   Rajka nejsem schopen Vás nyní vidět,
   ale i díky Vašemu příspěvku mám možnost prožitku spojení srdce a vědomí čisté
   duše… 🙂

   nebudeme tedy o lásce diskutovat, budeme lásku opěvovat…? 🙂

   krásný den Rajka přeji nejen Vám… 🙂

  • Posted by Láska i láska on 21. januára 2013 at 13:43

   Naozaj myšlienka podmienená Slovom.

 4. Posted by nitram on 21. januára 2013 at 15:01

  Láska i láska…dobrý den… 🙂

  * Naozaj myšlienka podmienená Slovom. *

  na počátku byla Láska, a v lásce spočívala myšlenka,
  a z myšlenky vzešlo slovo… Budiž světlo…

  nebo jak to tehdy bylo,
  vyprávěj nám o tom prosím…Lásko…

  Odpovedať

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: