Rady mystika


Rady mystika 16. storočia

Múdrosť do nás vstupuje skrz lásku, mlčanie a umŕtvovanie (túžob). Veľká múdrosť je vedieť mlčať a nevšímať si žiadne slová, skutky ani cudzie životy.

Nevšímanie si cudzích nedokonalostí, zachovávanie mlčania a ustavičný styk s Bohom vymyje z duše veľké nedokonalosti a učiní dušu paňou veľkých cností.

Ak má duša viac trpezlivosti pri utrpení a lepšie znáša postrádanie záľub, je to znamením, že viac prospieva v cnostiach.

Aby sa Boh zamiloval do duše, nespočinie pohľadom na jej veľkosti, ale na veľkosti jej pokory.

Potlač svoje túžby a nájdeš to, po čom túži tvoje srdce.

Väčšie potešenie má Boh hoci aj zo sebemenšieho diela, ak bolo vykonané vskrytu a bez zámeru, aby sa o ňom vedelo, než z tisíca vykonaných skutkov s túžbou, aby o nich ľudia vedeli, pretože tomu, kto koná pre Boha s najčistejšou láskou, nielenže nejde o to, aby to ľudia videli, ale nerobí to ani preto, aby o tom vedel sám Boh. A taký človek, aj keby sa to Boh nikdy nedozvedel, by preňho neprestával vykonávať všetky služby s rovnakou radosťou a čistotou lásky.

Veľmi milujte tých, ktorí sa stavajú proti vám a nemilujú vás, pretože tak sa roznecuje láska vo vnútri, kde dosiaľ nie je; podobne ako činí Boh s nami, keď nás miluje, aby sme milovali Jeho skrz lásku, ktorú má k nám.

Z listu pre neznámeho:

Štyri rady: Odovzdanosť, umŕtvovanie, cvičenie v cnostiach a samota.

1. Odovzdanosť nie je pasívnym prijatím toho, čo je nepríjemné, ani sebectvom, či nevýhodným postojom nezáujmu, ale pokorným a láskyplným súhlasom, plným svätej ľahostajnosti voči tomu, čo nás obklopuje.

2. Umŕtvovanie, ani nie tak telesné, ako skôr duchovné, je vnútornou trpezlivosťou z lásky k Bohu, z ktorej hľadíme na ostatných, ako na tých, ktorí nás majú opracovávať a cvičiť v cnosti. Takýto postoj nie je negatívnym pohľadom na spolubratov, naopak, predpokladá preniknutie pod povrch možných ľudských slabostí.

3. Cvičenie v cnostiach znamená vo všetkom pracovať “len pre Boha”, bez ohľadu na našu prirodzenú ochotu alebo odpor a snažiť sa získať pokoru srdca.

4. Samota sa prejavuje v konaní všetkého, čo je treba konať, a to takým spôsobom, “aby sa človek ničím neprevinil, pretože to nechce Boh ani poslušnosť”.

Zdroj: Krátke spisy a korespondence, Sv. Jan od Kříže

Reklamy

One response to this post.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: