Ako zdravo schudnúť a zdravo sa stravovať


Jedna milá duša ma včera poprosila, či by som jej nerozpísal stravný lístok na chudnutie. Tak som to spravil nakoniec formou článku, ku ktorému budem postupne v komentároch pridávať recepty k uvedeným kombináciám. Dúfam, že mi s receptami pomôžete.  🙂

Čomu sa budeme vyhýbať počas chudnutia:

1.     Pšeničný lepok – až 70 % ľudí sa nedokáže správne vysporiadať s pšeničným lepkom (nemyslím tým alergiu na lepok, ale jeho neznášanlivosť) a jedným z následkov toho je nekontrolovateľné priberanie, ale aj znížená imunita, rôzne zápaly v organizme a pod.

2.     Tuk – budeme ho konzumovať s rozumom a prevažne iba rastlinný tuk, ktorý je v tekutej podobe, najlepšie panenský. Nesmieme celkom vylúčiť tuky, lebo nám môžu narásť žlčníkové kamene alebo  môžeme prísť aj o žlčník.

3.     Mäso – ak bez neho nedokážeme existovať, tak si ho netreba nasilu zapierať, lebo aj nesplnené túžby po niektorej potravine môžu veľa pokaziť. Mäso nie je iba bielkovina, vitamíny a pod., ale obsahuje aj niečo jemnohmotné, čo nebudem rozpisovať, bez čoho mnohí ešte nedokážu udržať svoj zdravý vývoj.  Potom radšej mäso iba obmedzme na hydinové a pripravované bez tuku a tak postupne sa ho zbavujme znižovaním jeho dávok.

4.     Údeniny – tie vôbec nejedzme a tým myslím aj nemäsité údeniny.  Dokážu silno zaťažiť organizmus a okrem iného nám to zabrzdí spaľovanie tukov.

5.     Aspartam – umelé sladidlo, súčasným výskumom považované za povolený „jed“. Preto sa vyhýbajte sladeným nápojom a potravinách, v ktorých je obsiahnutý (o aspartame je toho veľa na internete). Takéto jedy, hoci aj v malom množstve už zaťažujú pečeň a preto dosiahneme stav „nespaľovania tukov“ a následného ich ukladania v tele. Najlepšie je sladiť si ovocným cukrom, cukrom z cukrovej repy, alebo medom získaným z čistej prírody. To je pre nás prirodzené – „jedzme a pijme to, čo sa vypestovalo v našom okolí“ a aspartam sa  vypestoval v chemickej továrni.

6.     Mlieko – z mlieka konzumujeme iba to, čo prešlo zosyrením (zo zdravotných dôvodov) – čiže všetko vyrobené z tvarohu – tvaroh, bryndza, tvrdé nízkotučné syry. Kravské maslo a mäkké syry, ak chceme trocha obmedziť tuky, tak vynecháme. Škodlivé je mlieko, smotana, jogurty a ďalšie, ktoré neprešli zosyrením a neoddelili sa tak škodlivé nestráviteľné látky pre človeka.

Budeme teda jesť a piť všetko, čo potrebuje náš organizmus pre svoj zdravý vývoj.

A)   Zdrojom energie sú 1. Uhľohydráty (obilniny), 2. Bielkoviny (strukoviny, orechy, syry, mäso) a 3. Tuky. (Orechy a semená obsahujú kvalitné bielkoviny a tuky.)

B)   Kvôli lepšiemu vylučovaniu zbytkov potravy potrebujeme vlákninu, ktorá však nie je zdrojom energie.

C)   Vitamíny, minerály, stopové prvky – sa nachádzajú okrem už vyššie menovaných potravín aj v zelenine a ovocí. (Ovocie obsahuje jednoduché cukry, ktoré sú ľako a rýchlo stráviteľné, čiže nepriberieme.)

D)   Tekutiny – pijeme aspoň tri litre čistej neperlivej vody denne. Ráno začnime s 0,3 až 0,5 litrom čistej vody a potom aspoň desať minút nič nejedzme (čiže to vypijeme ešte pred rannou sprchou). Minimálne 10-15 min. pred každým jedlom si dáme aspoň pohár čistej vody. Má to veľký význam, ale dôvody tu nebudem rozoberať.

1.     Obilniny (uhľohydráty)– zemiaky, ryža, pšeno (lúpané proso), pohánka…

Tieto obilniny sú bez lepku, čiže sa nezlepia tak, aby sa dal iba z nich spraviť napríklad chlieb.  To znamená, že nebudeme jesť chlieb, pečivo, cestoviny, pizzu a ďalšie produkty „zlepené pšeničným lepkom“, ale iba lepkom pochádzajúcim z raže, jačmeňa, ovsa a špaldovej pšenice. Ale pri chlebe a pečive to zrejme ťažko zistíme, ak si ho neupečieme sami v domácej pekárničke (stojí od 50 eur).

2.    Strukoviny (bielkoviny)– sója, fazuľa, šošovica, kukurica, hrach, cícer atď. Obsahujú väčšie množstvo bielkovín ako mäso a hlavne sú to „prvotné“ bielkoviny, ktoré ešte neboli nikým strávené, na rozdiel od toho, ako je to pri bielkovinách z mäsa a preto tieto bielkoviny obsahujú v sebe aj inú životnú energiu, ktorá už v mäse bola spotrebovaná zvieraťom. Mäso je síce zdrojom energie, ale takzvanej „mŕtvej“ fyzickej energie a okrem iného prekysľuje organizmus, zaťažuje tráviace orgány, čo predsa pri chudnutí nechceme. Avšak obsahuje jemnejšie nefyzické energie, na ktorých sú mnohí ľudia ešte závislí.  Príprava strukovín je dlhšia, ale môžeme si to aj uľahčiť tak, že si uvaríme napríklad po 1kg sójových bôbov, fazule, cíceru a uložíme v malých nádobách v mrazničke, tak budeme mať stále po ruke strukoviny, ktoré stačí zohriať.

A teraz konkrétne k strave:

Zásady:

– nekombinujeme strukoviny, obilniny a orechy medzi sebou.

– ráno najprv sa pije čistá voda

– nechrumkáme zbytočne medzi jedlami maličkosti, aby si tráviace orgány oddýchli a poriadne spaľovali tuky

1. Raňajky ľahké a objemné, čiže obilniny s ovocím, ktoré možno dosladiť, najlepšie hroznovým cukrom.

– ovocie – čerstvé, kompót, sušené, lekvár, ďžem (pre istotu domáci)…

– obilniny – varená ryža, pšeno, pohánka, alebo vločky ovsené, pšenové, pohánkové, ryžové, ražné, jačmenné, špaldové (bioochod ich má všetky). Ak máme domáci nepšeničný chlieb, alebo nejaké obilninové placky, tak môžeme si dať tiež s lekvárom, ďžemom a ten, kto nepotrebuje chudnúť aj s kravským maslom. Obilniny si môžete aj zmiešať rôzne spolu. Ak je použité iba pšeno, ako obilnina, tak sa môže zakombinovať okrem ovocia aj horká čokoláda a orechy, ak pre niekoho nie sú orechy a čokoláda ťažké.

2. Obed – najprv pohár vody 10 min. pred jedlom (na raňajky už boli uhľohydráty v dostatočnom množstve, tak ďalej sa už nemusia jesť, ak chceme viac schudnúť). Bielkovina so zeleninou (kto nechudne, iba sa chce zdravo stravovať, tak kľudne môže aj obilninu s bielkovinou a zeleninou).

– bielkovina – strukovina, syry, mäso

PolievkaZeleninová s biekovinou – paradajkové pyré s kockami tvrdého syru, špenátová a syr, mrkvová, kapustová s fazuľou a pod. – tu je základ zelenina – paradajka, špenát, mrkva, kapusta a pod. Miesto syru môžeme použiť strukovinu.

Teraz polievky v opačnom pomere – Bielkovinová so zeleninou – čiže zo strukovín, v ktorých je zelenina – hrachová, šošovicová, sójová, fazuľová, cícerová– nebudú v nich cestoviny, ani zemiaky, ani chlieb, lebo to je obilnina a pri chudnutí sa chceme tejto kombinácii vyhnúť.

Hlavné jedlo – rovnako ako polievka – bielkovina so zeleninou

–       zo strukovín a zeleniny môžeme spraviť karbonátky, placky a pod., k nim môžeme spraviť omáčku napríklad hrachovú, špenátovú, syrovú, hubovú

–       syrové fašírky, paprika plnená syrom, k tomu omáčku a veľa zeleniny

–       špenátové listy s kockami ovčieho syra, mozzarelou

–       mäso a zelenina – to je stará známa klasika pri oddelenej strave

Na internete je veľa receptov, len treba vybrať, ktoré vyhovujú, ale reštauráciu zrejme takto špecializovanú nenájdeme.

Tí, čo nechudnú, iba si udržiavajú postavu zdravou stravou, tak si zakombinujú kľudne obilninu so syrom a zeleninou, ale potom už by nemali strukoviny skombinovať s obilninou. Napríklad môžu – zeleninové rizoto so syrom, bryndzové halušky, rezance s tvarohom, cestoviny so syrom a brokolicou a syrovou alebo paradajkovou omáčkou (sú aj bezlepkové cestoviny v bioobchode).

Ak nevydržíme do tej piatej – šiestej, pokiaľ sa navečeráme, tak si dajme nejaké šťavnaté sladké ovocie (nie banán), alebo zo zeleniny napr. paradajky. Len nepijme džús, radšej si sami odšťavme ovocie, alebo ešte lepšie mrkvu, či cviklu (je to veľmi zdravá čerstvá šťava).

3. Večera – (opäť 10 minút pred jedlom vypiť pohár vody)

a) obilnina so zeleninou,

b) obilnina s ovocím,

c) bielkovina so zeleninou

d) bielkovina s ovocím

e) iba zelenina, alebo iba ovocie

Večerajme tak, aby sme s prázdnym žalúdkom išli spať:

–       (a) zemiaky varené, pečené v trúbe iba so zeleninou alebo (b) iba s ovocím

–       (b) pšeno alebo pohánka s ovocím, alebo (a) na spôsob rizota so zeleninou

–       (a) huby so zeleninou a vareným pšenom (formou rizota). Huby jeme s jedinou obilninou a to so pšenom, inak s hociakou zeleninou.

–       (d) ovocie čerstvé, alebo sušené s orechmi, semiačkami (ak nie sú pre niekoho ťažké)

–       (c) zeleninový šalát to syrom, varené špenátové listy so syrom, alebo strukovinou

–       (e) pre tých, ktorí chcú skôr schudnúť – iba ovocie alebo zelenina, alebo šťavy z nich

Odporúčam zjesť každý deň jednu slivku Umeboshi, najlepšie do prázdneho žalúdka – (kúpite hlavne v bioobchode, účinky si prečítajte cez google).

Jedzme pomaly a poriadne prežúvajme. Nerozprávajme pri tom a myslíme iba na jedlo, aké je chutné a zdravé a ako zdravo práve chudneme.  Jedlo nezapíjame tekutinou počas jedenia, aby sme neriedili a nevyplavovali tak nahromadené tráviace enzýmy v žalúdku. Ak musíme zapiť, tak iba trocha a tú vodu premiešajme v ústach slinami a ohrejeme ju tak zároveň. Hlavne nezapíjajme jedlo veľkým množstvom chladeného nápoja, lebo ten nám v žalúdku okamžite stuží tuky a navyše môže schladiť aj tuk v blízkych cievach, čo môže spôsobiť infarkt.

Samozrejme nezabúdajme na pohyb, masáž alebo strečing, aby sme pouvoľňovali bloky v tele, ktoré nám mohli brániť takisto v prúdení energie a preto aj v správnej funkčnosti pečene pri spaľovaní tukov.  Preto si u maséra dáme aj skontrolovať chrbticu.

Na záver ešte raz:

Na chudnutie – bielkoviny bez obilnín – 1. bielkovina, zelenina 2. obilnina, zelenina, 3. obilnina, ovocie 4. bielkovina, ovocie

Na bežnú zdravú výživu – 1. obilnina, syr, zelenina, 2. obilnina, ovocie, 3. strukovina, zelenia 4. strukovina, ovocie, 5. Strukovina, syr, zelenina

Tuk je všade kombinovateľný.

PS: Ak máte dobré recepty k menovaným kombináciách, kľudne ich sem pridávajte v podobe komentárov. Ďakujem 🙂

Minne

Reklamy

24 komentárov

 1. Posted by Narayan on 23. septembra 2010 at 13:43

  to maso co? chcem vediet co je pozitivne na mase.. 🙂

  Odpovedať

  • to som nenapisal, ze je to pozitivne 🙂
   Iba to, že nemôžu bez toho niektori normalne fungovat – ako napr. niektorí nedokažu bez kavy, cigariet, sexu a pod.

 2. Posted by Isia on 24. septembra 2010 at 21:58

  Ja by som ešte doplnila, že ku správnemu, zdravému jedlu je potrebná i fyzická námaha, keďže ide o fyzické telo 🙂 . Netreba sa namáhať činkami…stačí práca v dome, okolo domu a podobne. Námaha vyplavuje i hormóniky šťastia 😛 …takže úspech zaručený nielen v dobrej postave, čistom byte, ale i smejúcou a pokojnou dušou 🙂 .

  A…počúvajte svoje telo. Ono si pýta to, čo potrebuje. Ak jedlu požehnáte asi v tom znení, nech vám dá presne toľko, koľko potrebujete, ani viac, ani menej…dostanete to, čo treba. Nech všetko náleží harmónii.

  Odpovedať

 3. To je dobrý článok, Minne. Chcela by som len dodať, že nie je potrebné vymýšľať rôzne zložité recepty. Jedlo by malo byť čo možno najjednoduchšie. Ideálne by bolo servírovať na menšie taniere. Jeme priveľa. A ešte jedna dobrá rada na ráno. 2 lyžičky kvalitného jablčného octu zmiešať v 4 dcl teplej vody. Držím palce všetkým, ktorí sa dali na chudnutie. Noste po vreckách sušené hrozienka. Zachránia Vás, keď bude najhoršie 🙂

  Odpovedať

 4. Posted by garunna on 28. septembra 2010 at 10:29

  nie som fanusik mlieka ale sem-tam pijem Acidko, je to v niecom ine alebo to spada do kategorie mlieko a tiez zahlienuje???
  dakujem

  Odpovedať

  • Po oddelení tvarohu od tekutiny, v ktorej sa nachádzajú nepriaznivé zložky pre človeka, získavame zdravý produkt v podobe tvarohu. Oddeľujeme aj maslo od mlieka, ktoré je tiež zdravšie ako hociktoré chemicky vyrábané rastlinné masla. Potom z tvarohu, masla, vody atď. sa vyrábajú syry.
   Problém v acidku nemusí byť, ak sa konzumuje v malom množstve, rovnako aj jogurt a smotana – oni tiež neprešli oddelením nepriaznivých zložiek.
   Problém majú skôr tí ľudia, ktorí denne vypijú 3-4 poháre mlieka, pretože podľa výskumu majú až nenapraviteľne nízku hladinu vápnika v krvi (Zdroj: Pravda o mléce, jak ji potvrzuje veda str. 27, Jarmila Prúchová) – to neplatí pre materské mlieko.
   Okrem iného spôsobuje – bolesti hlavy, zahlieňovanie, srdečné problémy, priberanie, krče svalov, alergie, zaťažovanie pečene…

  • Posted by boobak on 14. októbra 2010 at 21:18

   dovolila by som si doplniť, ak môžem, že výrobky z kravského mlieka je vhodnejšie doplniť výrobkami z kozieho alebo ovčieho mlieka, sú pre človeka vhodnejšie, inak o to syrení a oddelení zlých zložiek som ešte nepočula/nečítala… hmm.
   k obilninám – nezabúdať na celozrnné výrobky ak sa dá, resp. celozrnnú múku si aspoň zmiešať s pšeničnou, keď to už bez nej nejde 😉
   súhlasím s Isiou – jesť menej, pomaly, sústredene (toto mi veľmi nejde :D), s radosťou a čo si telo pýta 🙂

  • Posted by boobak on 15. októbra 2010 at 09:36

   oprava – nie doplniť výrobkami z kozieho/ovčieho mlieka, ale ich nimi nahradiť 😉

  • Posted by kubik on 6. februára 2013 at 16:11

   už skôr ma toto acidofilné mlieko zaujímalo, ale na internete som sa dočítal, že acidofilné mlieko je výnimkou medzi všetkými mliečnymi zahlieňujúcimi výrobkami a že len to nezahlienuje organizmus. 🙂

 5. Posted by Isia on 29. septembra 2010 at 14:40

  Môj názor – papajte na čo máte chuť, ak si váš zdravotný stav nevyžaduje určité obmedzenia. Ale v tom vám poradí váš lekár, ktorý ho pozná a má na to vzdelanie. Berte jedlo ako POŽEHNANIE, nie ako trest. Vážte si ho ako dar, ktorý ste dostali. Pristupujte k nemu s úctou. Jedzte toľko, koľko vaše telo potrebuje pre zdravie a vitalitu. Nešpekulujte nad výživovou hodnotou, neželaným účinkom a podobne, lebo tým dávate najavo, že si ho nezaslúžite. Radujte sa z toho, že ho máte!

  Ak máte chuť na mlieko, tak si ho dajte, ak nemáte alergiu. Tým, že ho vypijete s radosťou, že vám pochutí…prinesiete svojmu telu blahodárny účinok. Nebojte sa jesť, ale k jedlu pristupujte s úctou. Strach ničí a prináša to, čoho sa bojíte. 🙂

  Odpovedať

 6. Posted by Rajka on 30. septembra 2010 at 11:22

  Ja sa chystam na neera detox kuru. Vyzera to slubne. Nielenze sa za 10 dni vycisti organizmus, ale sa aj uzasne schudne ( 5-10 kg). No nieje to stratou tekutin, ale stratou tuku, Preto sa po diete priberie naspat iba minimalne (naplnenie criev).

  http://neera.sk/

  Odpovedať

 7. Posted by Rajka on 12. novembra 2010 at 08:39

  Kuru mam za sebou, zhodila som 7 kg za 10 dni, vratili sa 2kg. Nebola som vobec hladna, energie som mala viac nez zvycajne a to som vobec nepila kavu. ( inak vypijem aj 5 kav za den) Citila som sa velmi dobre. Na 2. den kury mi sice bolo velmi zle a bolela ma hlava, no to je sposobene prudkym vyplavenim toxinov. Treba to vydrzat a dalej je to uz pohodicka.
  Nepila som Neera napoj ale bio javorovy sirup (cim tmavsi, tym lepsi, napr. Ambre) ten vyjde lacnejsie. To je aj povodna kura. Inak som sa drzala vsetkeho co je v Neera kure.

  Odpovedať

  • Rajka, tak to je super. Ďakujem za dobrú radu. Podľa tvojho odporúčania sa to podarilo aj inej žene a tak ako vravíš, nehladovala, schudla, očistila sa, opeknela a omladla 🙂

 8. Posted by Kristína on 21. marca 2011 at 19:32

  Chcela by som schudnúť. Neviete my povedať či su pohankové vločky alebo pšeno vhodné na chudnutie ? alebo sa z nich iba priberá ?

  Odpovedať

  • Kristína,
   pšeno a pohánka by mali pomôcť k úprave trávenia, čiže chudý môže pribrať a opačne. Ale viacero faktorov vplýva na chudnutie, nie iba strava. Duch dáva život nášmu telu a telo je “obrazom” nášho ducha. Z nášho výzoru sa dá vyčítať napríklad naša povaha, vlastnosti, choroby, nálada a pod. Duch riadi stavbu nášho tela. Ak je niečo po duchovnej stránke v nerovnováhe, vtedy vznikajú choroby (duchovné príčiny chorôb). Vtedy môže mať človek nadváhu alebo podváhu. Často ľudia nahrádzajú “hlad po niečom” nadmerným jedením a stále nie sú zasýtení a priberajú. Preto sa aj vraví, že niekto je sýty z lásky a nepotrebuje veľa jesť. 🙂

 9. Posted by monci on 10. septembra 2012 at 10:39

  ahoj minnie, zaujal ma tvoj komentár o duchovnej príčine chorôb a teda aj nadváhy. ja mám taký problém, že som pribrala asi pred tromi rokmi, lebo som mala psychicke problemy, brala som lieky, ktoré spôsobujú aj ukladanie tukov a priberanie a taktiež som sa cítila prázdna a dosť som jedla. teraz po čase stále užívam lieky, ale iný druh. cítim sa veľmi dobre, približne pred dvoma mesiacmi som úplne prešla na vegetariánsku stravu, nielen zo zdravotnych, ale aj z etických dôvodov. Cítim zmenu hlavne v tom, že sa cítim oveľa lepšie po psychickej a duchovnej stránke. takisto mám aktívny pohyb namenej dvakrát do týždňa. ale problém je v tom, že moje telo chudne bud veĽmi veľmi pomaly alebo vôbec. pritom momentálne sa cítim veľmi vyrovnane. čím to môže byť spôsobené?

  Odpovedať

  • monci,
   aj vegetariáni môžu mať nadváhu :-). Nedokážem určiť, čo je v tvojom prípade príčinou “nechudnutia”. Každý organizmus rôzne reaguje na rôznu stravu. Niekedy je potrebný čas. Niekto má problém dokonca aj s trávením ryže. Ale najčastejší problém obezity, čo sa týka fyzickej stravy, je údajne alergia na pšeničný lepok. Potom je to nepravidelná strava – najlepšie by bolo jesť 5 krát denne. Poradil by som jesť radšej viac mliečnych bielkovín (nízkotučný syr, tvaroh) ako obilnín a strukovín. Ak obilniny, tak prevažne bezlepkové – pšeno, pohánka, ryža, zemiaky. A kombinovať obilniny iba s mliečnou bielkovinou a zeleninou, alebo obilniny s ovocím. Čokoládu a orechy do toho nemiešať, iba ak do pšena. Nezabúdať jesť aspoň jednu, dve sladké kombinácie denne – obilninu s ovocím (džem, lekvár, sušené, čerstvé, zavárané…).

 10. Dobrý deň, mám 14 rokov a moja váha je 54kg, vravia mi že nie som tučná, no môj názor je opakom. Chcem schudnúť ale mama mi v tom bráni, bojí sa, že spadnem do anorexie, jem 3x denne po malých porciách. Jeden čas som cvičila zumbu, posledný čas som to musela odložiť nabok kvôli mame, nepriala, vyslovene mi zakázala ju cvičiť, raz za čas vyjdem von na prechádzku cca 30 min. Pokúšam sa vyhýbať sladkostiam, a mastným potravinám. Na raňajky si dám 2 krajce pšeničného chlebu s maslom alebo so smotanovou nátierkou k tomu pohár vody. Na obed niečo varené napr. zeleninový vývar a špagety s morca dellou. Medzi obedom a večerou skonzumujem nejaké to ovocie väčšinou ako je jabĺčko či pomaranč. Na samotnú večeru si doprajem to isté čo na obed. Ako mám takto schudnúť? Budem rada keď mi napíšete pár rád. Vopred ďakujem. smile

  Odpovedať

  • Posted by nitram on 7. januára 2013 at 09:17

   Dobrý den Andrea,
   víte co mi nejde na rozum Andrea, proč jste neuvedla i svou současnou výšku… ?
   mohla by jste mi prosím upřímně a pravdivě sděliti kolik měříte… ?

   děkuji… a přeji krásný den nejen Vám… 🙂

 11. Meriam okolo160-165 cm

  Odpovedať

  • Posted by nitram on 11. januára 2013 at 18:33

   dobré odpoledne Andrea,
   prosím Vás pokud mohu říci, máte zcela normální váhu,
   spíše se pohybujete u dolní hranice normální váhy… i když budeme bráti v potaz, že měříte pouze 160cm a vážíte 54kg.

   Andrea pár kil dolů a již by jste se pohybovala na hranici podváhy…
   docela chápu Vaši maminku, že má o Vás určité obavy… navíc jste ještě mladá, Váš vývoj není ještě zcela ukončen a zajisté i nějaký ten centimetr výšky na vaše konto přibude… 🙂
   Andrea je dobré si též uvědomit, že díky podváze u některých dívek dochází k potížím týkajících se ženské přirozenosti (tedy menstruačním potížím) a posléze ve věku dospělosti, mají tyto dívky-ženy mnohdy problém i s otěhotněním… a to vše jen díky tomu , že v mládí jaksi neuváženě a násilně “nabourali”, vlastní organismus…

   zde Vám zanechávám link, kde si můžete vypočítat BMI …

   http://www.zdravi-az.cz/Vypocet_BMI.php

   a závěrem bych chtěl pouze říci, naslouchejte prosím svému okolí…
   * vravia mi že nie som tučná *
   i z něho je možné čerpat…

   a mezi námi děvčaty… 🙂 Andrea jíte jako střízlík…
   vždyť to co jíte je v podstatě “dietní strava” …
   a proto se ptám:
   …nač chudnout, když nemáte po čem tloustnout…
   jste zdravá, mladá a já Vám přeji, aby jste našla zalíbení a Lásku svého srdce,
   niko-li však v bezbřehém hubnutí…

   krásné a pohodové odpoledne přeji Andrea nejen Vám… 🙂

 12. Dobrý podvečer,
  ďakujem za vašu radu, áno vravia mi, že nie som tučná, no keď sa pozriem do zrkadla si pomyslím ”bože, taká ohabnosť”, viem že som vo vývyne, aj mamina sa so mnou rozprávala, že v mojom veku sa vyvýjam do pŕs, zadku a pod. spomenula aj menštruačné následky. Schudla som ale je to jojo efekt a bojím sa, že to priberiem naspäť a k tomu ešte navyše.

  Odpovedať

  • Posted by nitram on 11. januára 2013 at 20:20

   Andrea důležitá je v tomto případě i kladná mysl…

   budete-li si říkat, že opět přiberete, buďte si jista, že přiberete…
   budete-li míti obavy, bojím se přibrat, zákon přitažlivosti nastartuje strach, tento strach bude ve Vás samé vyvolávat stres a díky stresu bude tělo vše ukládat ve formě tuků na horší časy ( bude si říkat, když je nyní stres, může být ještě hůře, přijde hlad… a co potom… 🙂 )

   víte řeknu Vám jednu perličku… 🙂
   měřím 190cm a přes léto vážím v rozmezí 78 -79… víc nepřiberu i kdybych se na hlavu stavěl…
   Tato váha je v podstatě v souladu i s mým niterným pocitem(kdy se cítím svěží, lehký , pohodový a spokojen)
   No před zimou pozoruji i sám na sobě, jak se tělo samo o sobě připravuje na nastávající chladnější období, během jednoho až dvou měsíců i kdybych sportoval jak chtěl váha stoupne na 80-82 a drží se takto po celé zimní období…
   (nijak to neřeším, protože vím , že s jarem tato kila sama o sobě opět půjdou dolů)
   v podstatě je to obdobný mechanismus, jako v celé živočišné říši…

   kdy se zimním obdobím, i u mne mizivá zásoba tukových polštářků nepatrně zesílí… 🙂

   má hmotnost se tedy běžně v průběhu roku a na základě ročního období pohybuje v rozmezí 4kg… 🙂
   jsem v pohodě, nejsem nemocen, protože tělo nijak neterorizuji a nechávám jej, aby mi samo v případě nutnosti sdělilo co mu chybí… 🙂

   tak asi tak Andreo…

   PS: * že v mojom veku sa vyvýjam do pŕs, zadku a pod. *, ano Vaše maminka jest moudrá žena… ví co říká… 🙂

   a dost možná, že jako mnohé mladé dívky nosíte i taková ta krátká trička, která končí zároveň s jamkou pupíku a kalhoty začínají až kdesi nízko na bocích… 🙂
   tak poté v této nijak nechráněné partii holého těla se též u mnohých mladých dívek během krátkého období začínají objevovat zbytnělejší tukové polštářky…
   protože pro tělo je chlad nepříjemný a chrání se před ním svým způsobem, jak může a umí… 🙂
   tělo tak chrání před chladem ledviny(močové ústrojí) i ženské orgány – vaječníky…

   co naplat, móda mladých je móda mladých… chtějí se líbit, ale je dobré jim občas připomenout… že jdou vlastně s kůží na trh… (móda versus zdraví)
   🙂

 13. Dobrý večer,

  ďakujem veľmi pekne za rady :). Tak a začala som poriadne jesť, na raňajky som mala 2 rohlíky s máslom, syrom a šunkou. Na obed nám pripravila mamina http://www.receptiky.sk/halusky-s-kapustou/ . A večeru tú istú ako obed a ešte croissant s ovocným čajom. Cez deň som vyšla na 30 minútovú prechádzku. Večerala som o 20:00 dosť neskoro :/ ktomu jedlo ktoré má dosť kalórii. :/
  Mala by som s toho pribrať? Dúfam, že nie :/

  Odpovedať

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: