Pokora otvára dvere poznaniu


“Pokora otvára dvere poznaniu. Láska zjednocuje, pýcha rozdeľuje, vyvyšuje sa a vedie k úpadku. Názory oddeľujú a milujúce myšlienky spojujú. Každá líška svoj chvost chváli a ktorá ho nemá, tak hovorí, že bez chvosta je lepšie.”

Tieto myšlienky ma dnes zaujali na jednom webe a ja k nim teraz pridám krásne myšlienky z knihy Bezpodmienečná láska od autora Paul Ferrini:

Tí, ktorí útočia na druhých, majú pocit, že nemajú voľbu. Tí, ktorí vedia, že  majú voľbu, neútočia na druhých.

Pokiaľ nepochopíme, že všetko je dobré, bude pre nás ťažké nájsť dobro v sebe alebo v druhých. Nachádzame dobro zároveň so zlom. „To je dobré a to zlé“ – rozdeľujeme. Posudzujeme seba a blížneho, ale takto nedosiahneme kľud. Žiadne z Božích detí nemôže byť zlé. Pri najhoršom je zranené. Pri najhoršom útočí na druhých a obviňuje ich kvôli svojej bolesti. Ale nie je zlé. Váš súcit musí byť veľký. Neexistuje ľudská bytosť, ktorá by si nezaslúžila naše odpustenie a našu lásku.

Podeľte sa o svoju skúsenosť, ale nesnažte sa ju vnucovať druhým, pretože neviete, čo druhí potrebujú a nie je na vás, aby ste to vedeli. Zbytok prenechajte Bohu.

Marnite toľko času hľadaním odpovedí na svoje problémy mimo seba. Ak by ste si urobili čas byť sami sebou, odpovede by sa vynorili spontánne.

Ten, kto miluje bez podmienok, neobmedzuje svoju slobodu a ani slobodu nikoho iného. Nesnaží sa pevne zvierať lásku, pretože to znamená stratiť ju. Láska je dar, ktorý musí byť neustále dávaný. Darca stále vie, kedy a komu je treba dať dar. Na dávaní lásky nie je nič zložité. Zložitá situácia nastane, ak niekto odmieta lásku dať a prijať.

Ten, kto miluje sám seba, sa nebojí byť sám, pretože byť sám, je príležitosť sa milovať a prijímať sa ešte hlbšie. Ak človek, ktorého miluje, ho odmietne, cíti sa bezcenný? Ľutuje a uzaviera sa pred svetom alebo sa snaží rýchlo hľadať náhradu? Nie. Pokračuje v šírení svojej lásky. Ten, kto sa miluje bezpodmienečne, nie je obmedzený v šírení lásky. Nehľadá niekoho zvláštneho, aby mohol milovať. Miluje každého, kto stojí pred ním. Jeden človek nie je hodný alebo nehodný jeho lásky viac, ako iný človek. Tento druh lásky sa vo vás teraz rodí.

Ježiš povedal: „Ak sa nenarodíte znovu, nevstúpite do Kráľovstva nebeského.“ To sa hovorí o smrti Ega a všetkých presvedčení, ktoré vás oddeľujú od ostatných a o konci posudzovania. Čo zomrie, nie ste vy. Čo zomrie, je všetko, čo ste si vymysleli, že ste. Zomrie každý súd, ktorý ste kedy vyslovili nad sebou alebo kýmkoľvek iným. Čo sa znovu narodí, je plné svetla a jasu. Je to Kristus – večný život, vo vás. Vaše vzkriesenie je vo vašich rukách. Čo umiera na kríži, nie ste vy. Nie ste telo. Nie ste myšlienky plné strachu. To všetko môže zomrieť a aj zomrie. Ak nie teraz, tak k tomu dôjde neskôr. Nemôžete sa vyhnúť smrti ega, ani smrti tela, ale to nie je to isté. Neverte, že zomiera vaše ego, ak zomiera telo, ani že vaše telo zomiera, ak zomiera ego. Vaše ego zomiera, ak už nie je potrebné. Môžete si podržať svoje ego takmer navždy, ale neurobíte to, lebo to je peklo a vy nechcete žiť v pekle navždy. Príde doba, kedy bolesť bude nesmierna a zavoláte: „Ježiš, prosím pomôž mi. Som ochotný vzdať sa ega.“ Uisťujem vás, že tá doba príde pre každú bytosť.

Duchovná prax začína rozvíjaním lásky k sebe a prijatím seba. Nesnažte sa milovať druhých ľudí skôr, než sa naučíte milovať seba, pretože toho nebudete schopní.

Pokiaľ nebudete šťastní v prítomnom okamžiku, nikdy nenájdete šťastie. Ak nie ste šťastní teraz, nehľadajte šťastie v budúcnosti, ale zamerajte svoju pozornosť na prítomnosť. Len tu je možné nájsť šťastie.

Žiadam vás, aby ste nerobili druhým kázanie, ale iba šírili lásku. Kto je ochtoný ju prijať, príde za vami a požiada vás o pomoc. Kto nie je ochotný ju prijať, bude pokračovať svojou cestou.

Príde doba, keď vaše odpovede a Božie odpovede budú totožné a potom strom dobra a zla sa premení na strom života, nerozdeliteľný a celistvý. Láska už nebude mať protiklad, ale bude sa voľne šíriť všetkými smermi.

Zdroj: Paul Ferrini, Bezpodmínečná láska

Reklamy

15 komentárov

 1. Posted by isia on 31. mája 2010 at 22:10

  Nádherný článok Minne, ďakujem zaň! 🙂 K tomu už niet čo dodať 🙂 .

  Odpovedať

  • Posted by lilah on 1. júna 2010 at 07:08

   😀 súhlasím 😀 príjemné, láskyplné a maximálne pohodové čítanie s ktorým moje srdiečko súhlasí 😀

 2. Posted by Rajka on 1. júna 2010 at 08:07

  Dobre si vybral. 🙂

  Odpovedať

 3. Posted by moonica27 on 1. júna 2010 at 09:34

  🙂 presne tak. Ak sme prítomne sami sebou, odpovede prichádzajú spontánne a veeeľmo rýchlo 😛 a najkrajším poslaním je šírenie Lásky z vnútra von 🙂 toto je tvorenie na Boží obraz 😉

  Odpovedať

 4. Posted by rozalka on 1. júna 2010 at 13:16

  Minne,
  ďakujem. Tento článok je to čo som práve teraz potrebovala. A ako tu už bolo spomínané príjemné, láskyplné a hlavne jednoduché. V jednoduchosti je krása.

  Odpovedať

 5. Krásne a úprimné myšlienky. Želal by som im, aby objali celý svet.

  Odpovedať

 6. Posted by mariaaab on 1. júna 2010 at 20:56

  Túto knižočku som nakúpila na vianoce a rozdala ju mojim duchovným priateľom…. je skutočne krásne napísaná!

  Odpovedať

 7. Posted by valery on 2. júna 2010 at 21:40

  Nádherné, jednoduché a dokonalé.

  Odpovedať

 8. Posted by Groover on 4. júna 2010 at 20:33

  Toto sa mi pacilo:

  “Pokora otvára dvere poznaniu. Láska zjednocuje, pýcha rozdeľuje, vyvyšuje sa a vedie k úpadku. Názory oddeľujú a milujúce myšlienky spojujú. Každá líška svoj chvost chváli a ktorá ho nemá, tak hovorí, že bez chvosta je lepšie.”

  Cely clanok posobi ukludnujuco a dobre sa cita 😉

  Odpovedať

 9. Posted by zuzana on 7. júna 2010 at 15:58

  dakujem za tento clanok. dufam sa mi podari kvoli sebe aj ostatnym prist este raz (a bez vahania) a este v tomto zivote k bodu obratu, k ochote a laske. prajem taktiez tymto myslienkam, aby sa dotkli vsetkych zamrznutych srdc a obmakcili ich, ako aj podporili dalej v ceste lasky a pravdy tych, ktori po nej dobrovolne kracaju.

  Odpovedať

 10. Posted by boobak on 24. júna 2010 at 18:12

  ďakujem.

  Odpovedať

 11. Posted by Zdeňka on 6. júla 2010 at 14:00

  Nádherné …. bezpodmienečná láska a súcit zo všetkými,ktorí sa ju učia rozlíšiť cez prítomný okamih v našich životoch je symbolom tejto doby…. Súcit … je totiž pozitívna energia, ktorá má veľmi blízko k Láske.

  Odpovedať

 12. Posted by nitram on 19. augusta 2011 at 16:31

  Peter, dovolil jsem si překopírovat Vaše příspěvky z výkladů snů a na danou tématiku , která Vás zajímá můžeme hovořit i zde… protože i dané téma výše uvedené je součástí probuzení, poznání, vědomí… 🙂
  Blog “Výklad snů” ponecháme k účelům, na které je určen…
  na otázka odpovím v podvečer…

  *Posted by Peter on 18. August 2011 at 21:44
  Nitram, pekne ste mi to vysvetlili som rad a som vdacny vam za to-:D. takze transformacia trva mozno aj niekolko rokov? zaujimave v niektorom clanku som cital ze v roku 2015-2017 maju nastat 3 dni tmy a vela ludi ma upadnut do bezvedomia niekotri maju zaspat a niektori vraj zomriet. a este otazka ohladn etej transformacie ake su prejavy tej transformacie ake priznaky moze pocitovat clovek podla vas-:D?

  Posted by Peter on 18. August 2011 at 21:49
  Nitram a este nieco: este som cital ze ak sa podari osvietit do roku 2012 60 000 ludi tak prejde ludstvo do zlateho veku co je na tomto pravdy podla vas?

  Odpovedať

  • Posted by nitram on 19. augusta 2011 at 20:00

   *takze transformacia trva mozno aj niekolko rokov?*
   Peter ona transformace potrvá i několik desetiletí… 🙂
   ono datum je určením pouze předělového bodu, kdy karmické vazby a pouta jedinců bude ve větší míře možné pochopením a vědomým poznáním v Lásce srdce očistit …
   a tím nejen vlastní duši pomoci….

   *v niektorom clanku som cital ze v roku 2015-2017 maju nastat 3 dni tmy a vela ludi ma upadnut do bezvedomia niekotri maju zaspat a niektori vraj zomriet*
   takové informace opravdu nemám… 🙂
   spíše by tento fenomén měl být přijat obrazně, je to možné říci: mnoho lidí v tomto období bude procházet a poznávat svou temnou stránku psyché, což vyústí v tzv. temnou noc, před smrtí ega… a poté, jako bájný pták fénix opět povstanou z vlastního popela s již s jiným proměněným vědomím(náhledem na sebe sama i hmotný svět)… 🙂

   * ake su prejavy tej transformacie ake priznaky moze pocitovat clovek podla vas-:D? *
   Peter, Peter, Peter… to není chřipka… 🙂
   ale v podstatě jsem Vám již odpověděl v předchozím komentu… 🙂

   *este som cital ze ak sa podari osvietit do roku 2012 60 000 ludi tak prejde ludstvo do zlateho veku co je na tomto pravdy podla vas?*
   Peter, o trochu méně čtěte, zpomalte “běhu ega(mysli)tok” a pokuste se více naslouchat vlastnímu nitru. Třeba i právě skrze snové prožitky…
   ohledně “zlatého věku” Vám mohu říci pouze následující, co jsem měl možnost procítita zaznamenat…
   přibližně do 2030, bude lidstvo procházet “očišťovací kůrou”,
   od 2030, bude nastolen celosvětový mír, který již nebude nutné deklarovat “papírovou formou” , ale bude přímo vycházet z pocitů a touhy po klidu a míru v lidských duší…
   do roku 2070, projde lidstvo velkou změnou a obrodou nejen ve sféře duchovního vědomí, ale taktéž související sféry technické… “éra zlatého věku”
   poté budou míti možnost napřímiti zraky ke vzdáleným galaxiím, pokud si to budou přáti a bude jejich touhou cestovat, po vzoru meziplanetární entrprais a kapitána Pikárda… 🙂

   ale to, zda zmíněné řádky budou skutečností, závisí již nyní na každém z nás…

   víc nemám co bych dodal… 🙂
   však nyní nežiji budoucností,
   v současné době se snažím žíti vědomou přítomností… 🙂

 13. Posted by Zuzana Vevericikova on 21. novembra 2012 at 18:40

  JEDNODUCHO KRASNE SLOVA, KTORE SA MAJU CITAT SRDCOM ❤

  Odpovedať

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: