Mirdad: O láske


Láska je Boží zákon.

Žijete, aby ste sa mohli naučiť milovať. Milujete, aby ste sa mohli naučiť žiť. Žiadne ďalšie učenie človek nepotrebuje.

Ak jeden malý list na strome stojí za to, aby ste ho milovali, o koľko viac si zasúži strom vašu lásku, ako celok? Láska, ktorá si z celku vyberá len určitú časť, je predom odsúdená k zániku. Na strome sú rôzne listy. Niektoré zdravé a pekné a niektoré choré a škaredé. Ako si vyberieme ten správny list? Ja vám vravím, že zo škaredých a chorých listov získavajú krásne listy svoje zdravie.

Vy ste strom života. Vyvarujte sa svojho rozpoltenia. Nepoštvite ovocie proti ovociu, list proti listu a vetvu proti vetve. Nestavajte kmen proti koreňom, ani strom proti matke Zemi. Pretože práve to činíte, ak milujete určitú časť z celku viac, ako tú druhú alebo ju dokonca vylučujete z celku.

Vy ste strom života a vaše korene sú všade. Vaše vetvy a listy sú všade. Vaše plody jedia každé ústa.

Láska je miazga života. Nenávisť je hnis smrti. Podobne ako krv musí cirkulovať žilami bez zábran, aj láska musí cirkulovať bez zábran.

Žltý list na vašom strome života je list, ktorému mu bolo zabránené v prístupu k láske. Neobviňujte ho. Suchá vetva rovnako túži po láske.

Neexistuje žiadna láska, okrem lásky k sebe samému. Žiadne Ja sa nemôže vymaniť zo všezahrňujúceho Ja. Boh je láska, pretože miluje sám seba.

Láska mužov k ženám nie je pravá láska. Je to len túžba niečo si dokázať. Láska rodičov k deťom je iba predsieňov vo svätom chráme lásky.

Ak môžeš označiť jediného človeka za svojho nepriateľa, nebudeš mať žiadnych priateľov. Ako by tvoje srdce, ktoré je rozdelené spormi, mohlo byť domovom pre pravé priateľstvo?

Pokiaľ sa vaše srdce nezbaví nenávisti, nespoznáte radosť lásky.

Ak milujete všetko a všetkých, milujete aj sami seba. A pokiaľ nenávidíte čokoľvek, nenávidíte predovšetkým sami seba.

Láska nie je cnosť. Láska je nutnosť. Je dôležitejšia ako chlieb a voda a životodarnejšia ako vzduch a svetlo.

Často počujem ako vravíte, že láska je slepá. Myslíte tým, že milujúci nevidí na milovanom žiadnu chybu. Kiež by ste boli aj vy takí slepí, aby vás na nikom nezarazili jeho chyby. Alebo inak – zrak lásky je taký čistý a prenikavý, že nevidí na nikom žiadnu vinu. Iba falošná láska a krivý pohľad sa zamestnávajú hľadaním chyb na druhých. Každá chyba, ktorú nájdete, je iba zrkadlom vašich vlastných previnení.

Láska spojuje a nenávisť rozdeľuje.

Ak by ste milovali so zanietením každú bunku svojho tela, vaše zdanlivo smrteľné telo by vzdorovalo rozpadu.

Abimar: Kto ti to povedal o mne? Azda vieš čítať aj ľudské myšlienky?

Mirdad: Keby si miloval Mirdada tak, ako miluje on teba, mohol by si ľahko čítať jeho myšlienky a nahliadať do jeho srdca. Iba láska ťa môže uzdraviť. Ak chceš vidieť, nechaj lásku, nech sa stane zreničkou tvojho oka. Ak chceš počuť, nechaj lásku prebývať v bubienku tvojho ucha.

Abimar: Ale ja necítim  nenávisť k nikomu, dokonca ani k Narondovi.

Mirdad: To, že necítiš nenávisť, nie je ešte láska. Láska je aktívna sila a pokiaľ neriadi každý tvoj pohyb a krok, nenájdeš cestu. Pokiaľ nenaplníš každé tvoje prianie a myšlienku láskou, stanú sa tvoje želania hrobárom tvojich snov a tvoje myšlienky ťa budú mučiť po celé dni.

Nehľadajte chrámy, aby ste sa v nich modlili. Ten, kto nie je schopný nájsť chrám vo svojom srdci, ten nenájde svoje srde v žiadnom chráme.

Takéto a ešte krajšie myšlienky nájdete v knihe Mirdad, Mikhail Naimy

Reklamy

3 komentáre

 1. Posted by Rajka on 28. februára 2010 at 22:43

  Knihu Mirdad som citala , dala mi vela.

  Odpovedať

 2. Posted by rozalka on 1. marca 2010 at 13:57

  Aj ja si idem dnes po túto knižku. Veľmi sa teším, ako vidím sú v nej nádherné myšlienky.

  Odpovedať

 3. Posted by Beata on 1. marca 2010 at 17:34

  Oj, …Minne, nádherné myšlienky… Vďaka ti za to, že si mi tú knihu požičal prečítať, nemohla som sa od nej odtrhnúť, až som si ju skoro celú prepísala do PC. 🙂

  Odpovedať

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: