Duchovné metódy v minulosti a v súčasnosti


Múdre výroky mystického majstra Kostasa

Duchovné metódy používané v minulých epochách k skúmaniu reality boli samozrejme výsledkom úrovne vedomia vtedajšej doby. Podobne to bude neskôr. Čiže to, čo považujeme za dobré a správne v súčasnej dobe, sa môže z uhla pohľadu budúceho diania, keď náš filter vedomia dosiahol vyšších úrovní vývoja, zdať absolutne neprijateľné. Súčasné dobro sa stáva budúcim zlom. To znamená, že filter ľudského vedomia, cez ktorý vnímame realitu, sa budes stále viac a viac prečisťovať a ponúkať nám postupne stále jasnejší pohľad.

Akékoľvek duchovné sily, ktoré môžu byť vyjadrené bielou mocou, môžu byť vyjádrené aj čiernou mocou. Zodpovedá to zákonu o rovnováhe. Aj z tohto dôvodu je možné oklamať veľa ľudí, ktorí sadnú na lep mocným jasnovidcom a mystikom, pretože svojím pôsobením vyjadrujú viac zla ako dobra. Práve preto som osobne veľmi ostražitý voči používaniu určitých zastaralých metód a praktík, o ktorých môžeme z dnešného hľadiska prehlásiť, že boli skôr temné ako pozitívne. Samozrejme sa medzi nimi nájdu aj také, ktoré sa dajú uplatniť aj v súčasnosti. To však neplatí celkovo, pretože ľudské vedomie postúpilo do vyšších úrovní. Z toho vyplýva, že je nevyhnutné využívať iných prístupov odpovedajúcich  súčasnému stavu kolektívneho vedomia.

V súčasnosti sa vyskytujú ľudia, ktorí predpokladajú  a dokoncia aj učia, že k získaniu duchovných sil môžete použiť rôzne druhy technických metod a že neexistujú iné spôsoby. Tento prístup je pre nás absolutne neprijateľný. Pre nás predstavuje správna metóda osvojovania si takejto moci cestu duchovného vývoja jedinca, čo znamená rast vedomia. Duchovné schopnosti sú iba vedľajšími produktami tohto procesu a nesmie sa o nich usilovať priamo. Tí, ktorí si osvoja psychické schopnosti, ktoré nebudú výsledkom duchovného vývoja, ich nechtiac použijú k zlým účelom, bez toho aby si to sami uvedomili. Preto pokusy o rozvoj  duchovných schopností bez toho, aby sme zároveň venovali pozornosť duchovnému rastu, môžu mať katastrofálne následky.

Kostas tvrdohlavo trval na tom, aby sa liečenie nestalo jeho povolaním na plný úväzok. „Jedným spôsobom, ako sa dá vyhnúť deformácii pri liečení a šírení duchovného učenia, je prevádzať oboje tieto činnosti vo voľnom čase.“ Na tejto zásade trval aj vtedy, keď ho začalo stále viac a viac ľudí vyhľadávať nielen z Cypru, ale aj zo zámoria a preto je riadne zamestnaný.

Prevzaté z knihy Jízda na lvu, Kyriakos C. Markides

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: