Jasnovidnosť a morálka


zodiac-and-eyePrečo som vo viacerých článkoch písal o správaní a morálke?

Pretože je to veľmi dôležité pre náš duchovný vývoj a rozvoj duchovných schopností, napríklad kvality jasnovidenia.

V schopnosti jasnovidenia je rozdiel, či má človek jemné cítenie voči morálnemu a nemorálnemu správaniu, alebo sa správa iba intelektuálne, alebo dokonca iba zmyslovo.  Totiž stupňu ľudskej duše podľa týchto kritérií odpovedá sféra bytia, do ktorej pri rozvinutej jasnovidnosti môže nahliadnuť.  To znamená, že človek si môže cvičeniami dobre rozvinúť jasnovidnosť, ale ak tento človek sa správa nemorálne a nerozlišuje rozdiel medzi morálnym a nemorálnym konaním,  jasnovidnosťou dokáže nahliadnuť maximálne do astrálnej sféry, pretože v ňom pôsobí iba intelektuálny prvok.

Na druhej strane človek, ktorý  sa správa morálne nie náhodou, ale preto, že vie rozlíšiť morálne od nemorálneho a preto sa zásadne správa v súlade s morálkou, či sa mu to páči alebo nie, takýto človek si rozvíja vyššie zložky svojich tiel a môže nahliadať aj nad astrálny svet, čiže do sfér nebeských.

Preto je dobré vykonávať aj také cvičenia, ktoré vyjadrujú sympatiu k morálnemu a antipatiu k nemorálnemu správaniu.

Myšlienky prevzaté od – Dr. Rudolf Steiner.

podobná téma: 7 tiel človeka

Reklamy

9 komentárov

 1. Posted by beka on 11. septembra 2009 at 14:30

  Asi sa to veľmi nehodí k článku, ale vychádza to z rovnakého základu.
  Žiak pri svojom putovaní sa pýta učiteľa: “Keď mi rozprávaju ľudia okolo mňa o svojich cestách, vždy sú ich príbehy plné bojov s démonmi a zlými duchmi. Ja som tu však nikdy žiadneho démona nestretol. Ako je to možné? Som na nižšej úrovni, alebo v inom svete?”
  Učiteľ odpovedá: “Kto vidí zlo, zlo ho obklopí, kto vidí dobro, obklopí ho dobro. Svoj svet si vytváraš svojim srdcom. Niekedy je ľahšie človeku bojovať s démonmi tu, ako pomôcť ľudom v hmotnom svete.”

  Odpovedať

  • Beka,
   presne tak, je to v súlade so zákonom rovnorodosti. Ak držím v sebe negatívne energie, ktoré sú odrazom môjho zmýšľania, tak budú v blízkosti tých energií aj negatívne energetické bytosti, ktoré sa takýmito energiami živia. Ak vyžarujem lásku, potom sa negatívne bytosti nepriblížia, lebo rovný rovného si hľadá. Potom aj komunikácia, videnie, počutie je také, aký som ja.

  • Posted by Beata on 21. januára 2010 at 21:48

   …hm, toto je veľmi pekné…

 2. Posted by lez on 14. decembra 2009 at 05:58

  Ve slove moralka je mor. takze moralku nebrat. nebrat moralku. Proc? Protoze je to vzdy o manipulaci. Kostely, skoly, rodice a kdekdo manipuluje moralkou, ale prevazne vetsina techto moralistu je skrznaskr nemoralni. Takze moralku nebrat. A jeste ji cvicit. No to by musel byt clovek pekny vul, aby praktikoval takove cviky. Proc? Protoze az je dopraktikuje, bude opet tam, kde byl, tedy nemoralni, neni-liz pravda? A oddelit se od nejakych jinych energii nez jsem sam, to je pekna blbost, protoze cim vice svetla nekdo v sobe nosi, tim vice tmy na sebe pouta, viz Jezis Kristus. Cely clanek je velice zmatecni. Vsechno, tedy i moralku, musime mit v srdci, pokud ho ovsem mame. Kdyz ho nemame, nepomuze nam nic ani svetsena.

  Odpovedať

  • Vedel by som to slovo morálka preložiť inak.
   Napríklad morálne a nemorálne správanie – využívanie schopnosti jasnovidenia pre dobro ľudstva alebo pre zlo prostredníctvom čiernej mágie. Viem, že aj tieto slová sa dajú napadnúť, ak ideme do hĺbky, pretože aj ten, čo robí iným zle, robí vlastne dobre, hoci o tom nevie…

  • Posted by mmmiro on 20. januára 2010 at 16:55

   18. kapitola Tao te ťing

   Jestliže dojde k upuštění od velkého Tao,
   objeví se morálka a právo.
   Rozšíří-li se rozum a důvtip,
   objeví se zároveň i velké pokrytectví.
   Dojde-li k narušení harmonie šesti vztahů,
   objeví se synovská úcta a rodičovská láska.
   Jestliže temnota a chaos zavládne v království,
   objeví se věrní ministři.

  • Morálka je daná múdrosťou ,pokorou tá vytvára potrebu pochopenia súvislosti ak hodím kameňom vráti sa ako bumerang ,ak úsmev zdobí mojú tvar ,nikdy nezostanem sama .Deti sú morálkou a ich rodičia ich budúcim svedomím a Boh vie ,že iba ten kto bude mať myseľ čistú ako deti pochopí podstatu morálky neubližovať

 3. Posted by lez on 22. decembra 2009 at 07:19

  nejsem zadny napadnik, abych napadal nekoho, jsem rad, ze te napad napad na stranky Cesty lasky a ze muzeme tady spolu klabosit. diky, ales

  Odpovedať

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: