Samoliečba – 10 minútová zostava jógy.


Rišikéšska séria ásan pre tých, ktorí nemajú veľa času. Ako nám dokážu pomôcť cviky z jógy v priebehu 10 minútového pravidelného cvičenia…
Kniha: André Van Lysebeth – Učím se jógu.

1. Sviečka – Sarvángásana. Má okamžitý účinok na krvný obeh bez svalového úsilia. Gravitačná tiaž privedie stagnujúcu krv do zrýchleného obehu. Krv sa vráti k srdcu pomocou gravitácie, namiesto, aby proti nej musela bojovať. Táto poloha odstraňuje žilné usadzovanie krvi v nohách, ktoré spôsobuje kŕčové žily a rovnako aj v brušných orgánoch. Prekrvenie mozgu veľkým množstvom krvi pretlakom odstraňuje cievne kŕče, ktoré spôsobujú často bolesti hlavy.
2. Pluh – Halásana. Táto poloha zvyšuje stlačenie krku, teda prekrvenie štítnej žľazy a natiahnutie krčných stavcov, čím zvyšuje účinky predchádzajúcej polohy. Upravuje tak ľahké funkčné poruchy štítnej žľazy, čo dáva kľud, istotu a pokiaľ sa dotyčná osoba neprejedá, upravuje aj telesnú váhu. Predklon naťahuje chrbticu, pričom je brucho stlačené. Hrudný kôš je stlačený a preto dýchacie pohyby sú abdominálneho typu (brušné, bránicové dýchanie). Omladzujúci účinok. Zvýšená činnosť štítnej žľazy spôsobuje podráždenosť a chudosť. Znížená produkcia dostatočných hormónov zasa spôsobuje spomalený metabolizmus, príliš nízky krvný tlak, nedostatočnú sexuálnu aktivitu a prejavy lenivosti po fyzickej a duševnej stránke.


3. Ryba – Matsjásana. Predstavuje protipolohu obidvoch predchádzajúcich cvičení, čo znamená, že krk, ktorý bol dlhú dobu stlačený, je teraz uvoľnený. Oproti tomu sú teraz krčné stavce stlačené, pričom boli predtým natiahnuté. Hrudník sa otvára a uľahčuje tak hrudné dýchanie. Brucho je natiahnuté a chrbát je prehnutý. Pomáha zväčšiť hrudník a objem pľúc. Posilňuje svalstvo okolo chrbtice. Hlbokým dýchaním sa masírujú vnútorné orgány v brušnej dutine, hlavne pečeň a slezina. Pôsobí zvlášť priaznivo na pohlavné žľazy a podporuje tvorbu pohlavných hormónov. Posílnené sú takisto nadľadvinky a dochádza k úprave produkcie adrenalínu a kortizonu bez rizika prekročenia fyziologických noriem. Rovnako pôsobí priaznivo na slinivku brušnú a pomáha tak odstraňovať prípady pseudodiabetu nervového pôvodu. Upravuje tvar hrudníka a narovnáva chrbát.
4. Kliešte – Pasčimóttánásana. Spôsobuje predklon chrbtice bez toho, aby stláčala alebo predlžovala krk. Brucho je teraz stláčané. Táto ásana odstraňuje prebytočný tuk na bruchu a bokoch. Pri tejto polohe sa stavce trocha navzájom vzdiaľujú a tým uvoľňujú nervové vlákna vychádzajúce zo stavcových otvorov. Lepšie prekrvuje miechu. Posilňuje sa brušné svalstvo. Prináša úľavu pri ischiatických problémoch. Je stimulovaný spinálny nervový systém a solárny plexus. Stimuluje orgány brušnej dutiny. Priaznivo pôsobí na prostatu. Obnovuje sexuálnu činnosť. Odstraňuje poruchy pečene, žlčníka, ľadvín, čriev, sleziny, potencie.
5. Kobra – Bhudžangásana. Chrbtové svalstvo, ktoré bolo v obidvoch predchádzajúcich polohách natiahnuté a tým vytlačili zo seba krv ako vyžmýkané huby, sa teraz v polohe kobry stiahnu tak, že privádzajú čerstvú krv do oblasti chrbta. Posilňuje činnosť kôry nadľadviniek produkujúcich adrenalín. Priaznivo pôsobí na celé tráviace ústrojenstvo striedavým stláčaním a naťahovaním žalúdku. Hlbokým dýchaním v tejto polohe dochádza k stimulácii pečene, žlčníka, sleziny a slinivky brušnej, pretože majú takto zabezpečenú masáž.
6. Kobylka – Šalabhásana. Predstavuje doplnok kobry. Posilňuje bedrové svalstvo. Dynamizuje nervové centrá, ktoré ovládajú orgány v podbrušku a v solárnej pleteni. Masíruje nadľadvinky a celý tráviaci systém je stimulovaný a posilňovaný. Zlepšuje činnosť pečene a slinivky brušnej a reguluje činnosť čriev, pričom sa zvyšuje ich peristaltika. Táto ásana prebúdza hadiu silu – kundaliny.
7. Luk – Dhanurásana. Luk spája polohu kobry a kobylky, ktoré predtým pripravili chrbtové svalstvo a chrbticu na podstatné prehnutie. Ak spravíme kolísku a kolíšeme sa na bruchu, masírujeme tak brušné orgány, ktoré sa tak posilňujú. Poloha je zároveň prevenciou pred predčasným zvápenatením stavcových kĺbových spojení a pomáha napraviť chrbát nahrbený rokmi práce nad písacím stolom. Silne pôsobí aj na solárnu pleteň, hlavne kolísanie ju kvalitne masíruje a stimuluje. Takto sa z pletene môžeme zbaviť aj nahromadeného strachu.
8. Torza – Ardha – Matsjéndrásana. Táto poloha spôsobuje pretáčanie chrbtice v obidvoch smeroch a účinky predklonov a záklonov vyrovnáva. Účinný omladzujúci účinok. Najprv sa sedí v polohe, keď noha tlačí na pravú stranu brucha, aby sme pôsobili v smere peristaltiky hrubého čreva. Okrem hrubého čreva sa stimuluje pečeň a pravá oblička a v druhej polovici slezina, slinivka brušná a ľavá oblička. Napravuje odchýlky chrbtica, predchádza bolestiam obličiek a niektorým formám ischiasu, uvoľňuje pečeň…
9. Stoj na hlave – Širšásana. Je to kráľovská ásana. Posilní krčné svalstvo a pripraví mozog na prívod väčšieho množstva krvi. Je to najslávnejšia jógická poloha. Má výborné účinky na statiku chrbtice. Stoj na hlave je najlepším pomocníkom krvnému obehu. Krv zo žíl sa tiažou odvádza z nôh. Krv z tepien prichádza do mozgu. Pôsobí proti krvným zrazeninám a hemoroidom. Dochádza k uvoľneniu prostaty. Brušné orgány sa dostávajú naspäť na svoje miesto. Dostatočným premytím a otvorením mozgových vlásočníc odstraňuje väčšinu migrén a ďalších bolestí hlavy, bez toho aby sme už museli používať lieky. Zlepšuje pamäť a sústredenie. Zlepšuje zrak. Má to dobrý vplyv na hypofýzu a hypotalamus. Tieto žľazy majú rozhodujúci vplyv na funkciu ostatných žliaz s vnútorným vylučovaním a tak ovplyvňujú celý metabolizmus. Pomáha dosiahnuť normálnu váhu, čiže buď schudnúť alebo pribrať. Zlepšuje sluch. Prekrvením tváre na netvoria vrásky. Tradícia tvrdí, že pri cvičení tejto ásany denne po dobu 30 minút (nemusí to byť v kuse) a v priebehu jedného roka, sa obnoví šedivému človeku rast tmavých vlasov. Pomáha proti nespavosti a podporuje prekrvenie nôh.

V knihe je popísané o tejto zostave cvikov oveľa viac. Je v nej dostatok fotiek, pričom autor upozorňuje na chyby, ktoré sa vyskytujú počas cvičení a takisto upozorňuje pri každom cviku, kto by ho nemal cvičiť.
Ja som spravil iba krátku ukážku toho, ako nám dokážu pomôcť fyzické cvičenia.

Cvičenie je odfotené aj na tejto stránke: http://www.aspinsport.sk/strecing.php

asany

Reklamy

64 komentárov

 1. Posted by alena on 4. januára 2010 at 15:43

  joga naozaj pomaha,a pekne formuje postavu,odporucila by som ju kazdemu

  Odpovedať

 2. Ahoj. Zaujimavy clanok. Na tuto stranku pozeram casto a vzdy tu precitam si mnoho zaujimavych noviniek. Touto cestou by som chcel zdielat respekt k tvorcom, ktori ju udrziavaju v stave vzdy k veci. Peter Farbiak

  Odpovedať

 3. Posted by white82 on 22. marca 2010 at 15:34

  Wow, no toto skúsim 😀 A treba cvičiť všetkých 9??? (nemôžem vynechať to posledné – stoj na hlave???)

  Odpovedať

  • Posted by Ondra on 1. augusta 2011 at 07:46

   Zdravím, širsásanu bych určitě nevynechával. Je považována za královskou ásanu a její účinky jsou velice bohaté. Není třeba se bát 🙂

 4. To je najdôležitejšia poloha – kráľovská ásana – nielen prekrvenie hlavy, ale tam máš takmer všetko – sluch, zrak, čuch, mozog, spevnenie krku, stavce sa zasúvajú na pôvodné miesto, no veľa veľa – keď tých 82 za menom je rok tvojho narodenia, tak to by nemal byť problém so stojkou 🙂 môžeš pri stene a na posteli – nohy oprieš o stenu, alebo 10 cm od steny stojíš pre istotu

  Odpovedať

  • Posted by white82 on 22. marca 2010 at 16:17

   😆 hej, rok narodenia… problém je v tom, že so stojkou som nebola nikdy kamarát. No a keď si ešte predstavím muža, keď ma tak uvidí, tak koniec 😆 (to sa už vtedy válal po zemi od smiechu, keď mi tie cviky vytlačil, že je zvedavý na tú stojku) 😦 No nič, budem to musieť risknúť (už len kvôli tým stavcom na krku,môj večný problém).

 5. Posted by Rajka on 22. marca 2010 at 16:22

  Ja som pred par rokmi cvicila 5 tibetanov. Nie sice dlho, ale zacala som mat problemy pri zaspavani. Ked som totiz zaspavala, tak mi zacali vibracie a tahalo ma to von, aj ked som nechcela. Musela som menit polohu, aby som normalne zaspala. Aj som viac videla. Prestala som teda cvicit. Moja rodina este nebola pripravena na to ze by mi zacalo ,,harasit”. 😛 Ale coskoro sa znova dam na to. Tento rok mam sedmickovy, takze sa musim venovat hlavne svojej duchovnej stranke. 😛

  Odpovedať

  • Posted by white82 on 22. marca 2010 at 16:34

   Rajka, tiež zvyknem sem-tam cvičiť 5 tibeťanov (musím popracovať na pravidelnosti 😦 ). A kedy si zvykla cvičiť??? Večer??? (že si nevedela zaspať)

  • Posted by isia on 22. marca 2010 at 16:35

   Rajka,
   ja cvičím 5 tibeťanov každý deň, pred raňajkami. Ani neviem, či to i po duchovnej stránke na mňa nejako vplýva, ale čo sa týka zdravotnej stránky, tak musím uznať, že ma to “nabudí” 🙂 hneď na začiatku a som potom celý deň fit ako rybka 🙂 .
   Takže ja toto cvičenie len a len odporúčam. Ale keď tak kukám na tú stojku na hlave…no, môže to byť celkom fajn, ale aby sa mi potom nekrútil celý svet pred očami ešte ďalšiu hodinu 😛 .

  • Aké máte tie cviky v 5 tibeťanoch? Ja som to necvičil, ale mám doma knihu a tam je prvý cvik točenie sa dookola, lenže viem, že kamarát, čo to cvičí, sa netočí dookola, iba polkruh? Čo je vlastne správne?

  • Posted by isia on 22. marca 2010 at 16:45

   No ja sa točím dokola. O polkruhu som ešte nepočula, ale možné je všetko 🙂 Možno je to upravené , ak by mal niekto problém s tým točením.

  • Posted by isia on 22. marca 2010 at 16:48

   Našla som jedno video s “copíkatým” ujom a ten sa tiež krúti jedna radosť 😀 .

  • Isia,
   už som myslel, že spadne, keď sa zastaví, lebo nevyrovnával počas točenia sa hlavou tie otáčky – vieš, ako robia tanečníci, keď tak rýchlo otočia hlavu 🙂
   Ale ďakujem za video, ukážem manželke, ona to začala cvičiť nedávno.

  • Posted by isia on 22. marca 2010 at 17:02

   No, so mnou na začiatku kmásalo zo strany na stranu. Musela byť celkom show ma sledovať 😛 . Ale to časom prejde, človek si na to zvykne a ani ti to nepríde.

  • Posted by Rajka on 22. marca 2010 at 17:08

   Cvicila som rano, asi tak ako ukazuje video.Ale podla knihy som medzi kazdym cvikom dala v stoji ruky v bok a 2x hlboky nadych nosom a vydych ustami. Zaciname s 5 alebo viac , kto kolko zvladne a postupne pridavame az po 21 z kazdeho cviku. Viac nez 21 nerobime.

  • Posted by Rajka on 22. marca 2010 at 17:10

   A este- ten vydych ustami medzi cvikmi -musia byt usta do O.

 6. Posted by lilah on 22. marca 2010 at 16:39

  no toto bude doma srandy kopec. :-), keď si predstavím, ako zareagovala opička, keď som sedela zo zatvorenými očami, tak sa mi rozplakala, lebo mnou kmásala a ja som jej pol minúty neodpovedala, toto môže byť celkom srandovný zážitok.
  white 82, keď budete zajtra v správach počuť o zrútení domu, tak budete vedieť, že lilah cvičila. robila stojku 🙂 xi,

  Odpovedať

  • Posted by white82 on 22. marca 2010 at 18:20

   lilah 😆 ja som spravila všetky cviky z tej jógy a potom prišla na rad stojka – ako som predpokladala, manžel sa smial ako najatý 😆 ja sa toho bojím, že si zlomím krk, tak si neviem vyšvihnúť nohy…
   Ale ja sa to RAZ naučím!!! 😆

   Minne, tiež som nepočula robiť tie polovičné otáčky pri 5-tich tibeťanoch. A tých 21 opakovaní platí len na jedno cvičenie. Cvičiť sa môže viackrát denne – ale max. 21 opakovaní v jednom cvičení.

   Musím si nájsť tie jógové cviky niekde ako video, lebo podľa obrázku sa to nedá presne tak spraviť – určite sú tam aj nejaké vedľajšie pohyby 😆

 7. Posted by white82 on 22. marca 2010 at 18:23

  a aby som nezabudla, treba robiť tie vyrovnávacie pohyby – či čo to je – ako tanečníci (to čo si hovoril minne) a keď sa aj tak veľmi točí hlava po cvičení, tak si spojte ruky pred tvár a pozerajte sa na palce – zblízka 😀 mne to pomáha… 😆

  Odpovedať

 8. Posted by white82 on 23. marca 2010 at 10:44

  Našla som videá, ako cvičiť tú jogu.
  Sviečka:

  Pluh:

  Rybu som nevedela nájsť. 😕

  Kliešte:

  (dúfam, že sa tie videá zobrazia) 🙂

  Odpovedať

 9. Posted by white82 on 23. marca 2010 at 10:46

  Kobra:

  Odpovedať

 10. Posted by white82 on 23. marca 2010 at 10:48

  Kobylka:

  Odpovedať

 11. Posted by white82 on 23. marca 2010 at 10:49

  Luk:

  Odpovedať

 12. Tak to aj ja cvičím a na konci sa ešte rozkolíšem, aby som premasíroval brušné orgány 🙂

  Vďaka za videa, že ma to nenapadlo skôr ich nájsť, nechápem :-)))

  Odpovedať

  • Rozhybanie sa v luku/ dhanurasane sice mozno prinesie iste fyzicke benefity v podobe masaze organov v brusnej dutine, ale pre pracu s energiou je to uplne nevhodne. Risikesska zostava a jej zaradenie asan v poradi kobra, kobylka, luk predstavuje klenot, ktory sposobi, ze sa v manipure zhromazdi velke mnozstvo energie. Ta sa da vyuzit na vyssie ucely (praca s vedomim, liecenie). Pri rozhojdani v luku dojde k “vyliatiu” tejto energie, a teda k jej plytvaniu 🙂
   ________
   http://www.jogaprezdravie.sk

 13. Posted by white82 on 23. marca 2010 at 11:55

  😆 na to sa hovorí, že: Viac hláv viac vie 😆 Ale kebyže to včera necvičím, tak to nenapadne ani mňa… 😀 Lebo som nevedela, či to robím správne, na tom obrázku je len výsledná pozícia – nie celý priebeh 😀

  A tu je Torse:

  Odpovedať

 14. Posted by white82 on 23. marca 2010 at 12:01

  Ha! Našla som rybu!!! 😀 (no tak takto som to včera nerobila… 😕 )

  Odpovedať

  • ja si dávam palec pod boky a tie boky nadvihnem aj palcom tak, aby zadok ostal na zemi.

   white82, ty nečítaš emaily?

  • Posted by white82 on 23. marca 2010 at 12:13

   no akurát mám zapnutý druhý počítač a na tomto si nezvyknem pozerať maily… 😆 idem si pozrieť!!!

 15. White82, stojku si zvládla? Nech ti manžel dvihne hore nohy a stojis 🙂

  Odpovedať

  • Posted by white82 on 23. marca 2010 at 12:23

   Radšej sa nepýtaj 😆 Mohla som vyzerať dosť komicky, lebo sa nado mnou chechtal… Nechcel priložiť ruku k dielu, čo keď si vykrútim krk 😆 A vraj mal v ruke telefón, pre prípad, že by musel volať 112. 😆 Fakt vtipné… Takže to státie na hlave bolo také, že nohy boli na 99% na zemi 😆
   Ale jaaa sa to raz naučím, pche!

 16. white82,
  tak nech ti kúpi toto, aj ja to mám doma, splní účel okrem spevnenia krku a možno iných maličkostí, ale má zasa iné výhody navyše 🙂 všimni si účinky prekrvenia atd..
  ň
  https://cestalasky.wordpress.com/2009/09/03/mate-problemy-s-chrbticou/

  Odpovedať

  • Posted by white82 on 23. marca 2010 at 15:32

   Kam to dám?!?!? 😆 V byte je málo miesta a kým postavíme dom, tak sa to dovtedy naučím aj bez toho… 😆
   Inak našla som super videá na tú stojku:

 17. Posted by white82 on 23. marca 2010 at 15:34

  a druhé video (tu nechápem, načo si prekladá tie ruky, keď už stojí na hlave… aký to má zmysel?!?!?)

  Odpovedať

 18. Posted by Jur0b on 2. septembra 2010 at 13:53

  Najväčší problém mám so stojkou, tlačí mi do hlavy a myslím si, že mi to viac škodí na mozog ako pomáha. Preto sa snažím presunúť váhu na ruky a to ma rýchlo vyčerpá, takže nevydržím ani 2 minúty.

  Odpovedať

 19. Posted by Jur0b on 2. septembra 2010 at 23:02

  Ináč cvičím jógu len 3 dni a už sa cítim duševne lepšie a aj na negatívne události reagujem už pozitívne, lebo sa začínam vnímať ako dušu a záporné emócie už nepotrebujem, ale ešte stále sa kvôli repu nedokážem zbaviť ega a preto tu teraz v noci trapoším a múdrujem, chcel som aby to vyzeralo, že som fest múdry, ale potom som zistil, že to tak nevyzerá, ale bolo mi ľúto tento príspevok zmazať. Že vás to nezaujíma? Ale mňa nezujíma, že vás to nezaujíma. Vôbec z tohto príspevku nemám dobrý pocit 😦 môžno si to zas cez deň niekedy prečítam, keď budem normálne vyspatý bez krvavých očí a zistím aké je to trápne. Dúfam, že som vám z tohto príspevku nespôsobil traumu, skúmam reakcie. Samozrejme počítam aj s tým, že to zmažete, aby to pre vás nebol trapas, keď to zmažete. Počítam so všetkým, yes.

  Odpovedať

  • Dobrý výkon po troch dňoch, ak to už pociťuješ. Gratulujem. Dôležité je, že nad sebou rozmýšľaš a chceš pracovať na sebe. Potom to už ide ľahko.

 20. Posted by Jur0b on 13. septembra 2010 at 20:26

  Aká je to normálna výška, ku ktorej sa približujem stimuláciou rastu? Som dosť vysoký, ale zmenšiť sa nejako nechcem. :/ A váha je prosím aká normálna?

  Stačí mi odhad výška a na tu výšku váha.

  Odpovedať

 21. Ak máš 180 cm váha by mala byť 70kg, teda 110 odrátať od výšky. Do 5 kg navyše je ešte v pohode.

  Odpovedať

 22. Posted by aha on 14. septembra 2010 at 23:59

  Ja mám asi 62 kg na 197 cm 😀 takže keď budem cvičiť jógu, tak priberiem asi na 87 kg?

  Odpovedať

 23. Posted by Sona on 21. októbra 2010 at 03:45

  Ahoj.
  Tak toto je nieco uzasne. Moznoze niekedy pred 30. rokmi bola tato zostava cvikov uvedena pod nazvom “Jemna sila jogy” v niektorom casopise. V zostave neboli cviky c. 7 – Luk a c. 8 – Torza, ale okrem uvedenych este Pretlacanie kolien, Lev a Koliska. Cvicenie tychto cvikov ma vzdy fascinovalo a dodavalo mi velmi vela energie a nadsenia. Aj dnes mi visi prefotena dvojstrana “Jemnej sily jogy” na mraznicke na pripomenutie. Su obdobia, ked ju cvicim denne a obdobia ked ju vynecham. Tieto cviky ma priviedli k cviceniu jogy v skupine, takze jogu cvicim pravidelne 1x tyzdenne. K mojej oblubenej zostave od dnesneho dna pridavam cviky Luk a Torza, ktore poznam a su tiez velmi ucinne. Okrem tychto cvikov cvicievam aj 5 Tibetanov, ktorych cvicenie ma na mna ohromny ucinok.
  Skvela stranka……………. Nasla som tu vela dobrych clankov……………….

  Odpovedať

 24. Posted by jan on 13. marca 2011 at 01:07

  dobry,ja by som len chcel odprucat ze ak chce niekto cvicit jogu mal by sa dostat na nejaky kurz jogy.urcite nieco take existuje v kazdom meste skoro na celom svete.potom to vsetko ide omnoho lahsie.s pozdavom jan

  Odpovedať

 25. Posted by Alena on 10. apríla 2011 at 19:20

  Dobry vecer,ja sa chcem spytat ci ked idem cvicit tie cviky jogy ci sa mam len dostat dotoho stavu ako je na obrazku a pockat minutu bo dva alebo mam tymi pomalymi pohybmi ako na tych videach sa pomaly 2minuty vkuse pohybovat dotej polohy a nazad.a este sa chcem spytat ci mi to pomoze ma bolestivu chrbticu.dakujem za odpoved …dovidenia

  Odpovedať

 26. Posted by Triskel on 20. apríla 2011 at 20:25

  mohla by som sa spytat ? :)nie je tu nahodou niekto, kto by vedel kde je kurz jogy v Michalovciach? prefrcala som aj googlom ale naslo mi len nesúvislé odkazy 🙂 Dakujem : ))

  Odpovedať

 27. Posted by Katrika on 30. októbra 2011 at 12:01

  ahojte,dnes som začala cvičiť jogu, zobudila som sa s bolesťami hlavy, tak skúšam všetko…stojku som zatiaľ vynechala,ale aj tú skúsim :-)))

  Odpovedať

 28. Posted by Andrej on 12. februára 2012 at 16:54

  Ahojte som zaciatocnik dnes budem po prvy raz cvicit jogu musim vsetkych 9 alebo mozem daco vinechat?

  Odpovedať

  • Andrej,
   ak sa niečo vynechá, nedosiahnu sa očakávané účinky. Musí sa dodržať aj poradie cvikov, lebo cviky na seba naväzujú. Iba čas je možné skrátiť, alebo predĺžiť.

 29. Posted by Hilda Fataková on 8. júla 2012 at 12:26

  ahojte, včera som cvičila prvýkrát, okrem stojky, za mladi som ju robila často, teraz mám obavy, škoda že tu ubúda článkov, mohlo by radšej pribúdať:-)

  Odpovedať

 30. Posted by bboy on 28. septembra 2012 at 13:13

  zdravim mam 18 venujem sa breakdance … chcem sa spytat ci nieje tocenie na hlave skodlivé .. tocim dva roky a zatal ok 😀

  Odpovedať

  • Posted by nitram on 29. septembra 2012 at 12:05

   zdravím bboy,
   pokud jste zcela zdráv po psychické (duševní) stránce, tělo se dokáže přizpůsobyti mnohému…
   dokonce jsem kdysi shlédl jeden pořad, kde probíhal jakýsi lékařský test právě s mladíkem, který též provozoval breakdance…
   v tom testu se snažili přijít na to, proč daný mladík netrpí “motolicí” nestrácí orientaci v prostoru, když takto křepčí a hlavě… 🙂
   nakonec bylo zjištěno, že mozek sám vypne centrum, jež je za daný úkaz “motolice” odpovědné… prostě postupným a opakovaným tréninkem, touhou mladíka točit se na hlavě, došlo k symbióze tělesného vyrovnání, aby takovéto točení nebylo pro mladíka nepříjemným , nebo ho nějak výrazněji zatěžovalo…
   tréninkem, bylo též posíleno svalstvo nejen v oblasti krční atd…atd…atd.

   prostě máte-li chuť , když Vám to přináší potěšení i na té hlavě se můžete točit, bez následků, pokud to nebudete přehánět… 🙂

  • Posted by nitram on 29. septembra 2012 at 12:08

   nejen Vám bboy přeji pohodový den… 🙂

 31. Posted by bboy on 29. septembra 2012 at 19:19

  velmi pekne dakujem 🙂

  Odpovedať

 32. Posted by futerko on 4. decembra 2012 at 12:13

  Vie mi niekto poradiť kde prebieha kurz jogy v Mi???
  dakujem Jana

  Odpovedať

 33. Posted by Lol on 8. januára 2013 at 17:00

  A ak má niekto krivú chrbticu tak môže cvičiť aj toto? Bojím sa že z toho budem mať problémy. 😕

  Odpovedať

 34. Posted by kubik on 6. februára 2013 at 16:06


  tak toto asi nedam 🙂

  Odpovedať

 35. Posted by lubo on 3. marca 2013 at 22:00

  tychto 10 cvikov mozu cvicit vsetci, aj ked ma niekto problem so spankom alebo tlakom krvi, ci už vyssi alebo nizsi ?? dakujem za odpoved

  Odpovedať

  • napríklad ja mávam poruchy spánku, nízky tlak a podobne.. ale jógu cvičím každý deň a nezhoršuje mi stav..akurát že sa viac upokojím a lepšie sa mi zaspáva (:

  • stoj na hlavě může být nebezpečný při některých onemocněních, je třeba nacvičovat ho postupně a pokud možno pod odborným vedením. Důležité je – jako u všech jógových cvičeních – dýchání, což se člověk podle popisu nenaučí.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: