Tomášove evanjelium


Z neznámych evanjelií, ktoré nie sú zaradené v Biblii, hlavne preto, že boli neskôr objavené, je najviac cenené Tomášovo evanjelium. Tomášovo evanjelium je apokryfná zbierka 114 výrokov pripisovaných Ježišovi. Celé sa dochovalo na papyrovom rukopise v koptštine, objavenom roku 1945 v egyptskom Nag Hammádí. Rukopis je datovaný približne do roku 340, no už z roku 200 pochádzajú zlomky tohto evanjelia z gréckeho Oxyrhynchu, objavené v roku 1898.

1. Toto jsou skrytá slova, která řekl živý Ježíš a napsal je Didymos Juda Tomáš a pravil:
Kdo nalezne smysl těchto slov, neokusí smrti.
2. Ježíš řekl: Nepřestávat se svým hledáním má ten, kdo hledá, dokud nenalezne. A až
nalezne, bude otřesen a když bude otřesen, bude se divit a stane se pánem nade vším,
co jest.
(Mt 7,7-11; L 11,9-13)
3. Ježíš řekl: Když ti, co vás vedou, vám řeknou: “Pohleďte, království je v nebi”, tak tam
budou ptáci nebeští před vámi. Když vám řeknou: “Je v moři”, předejdou vás ryby. Uvnitř
ve vás je království a vně vás. Když poznáte sebe, budete poznáni a uvědomíte si, že
jste dětmi živého Boha. Jestliže však sami sebe nepoznáte, pak přebýváte v bídě a jste
bídou.
(L 17,20-21)
4. Ježíš řekl: Starý muž ve svých dnech nebude váhat a zeptá se malého dítěte v sedmi
dnech, kde je místo života, a bude žít. Neboť mnozí první budou poslední a stanou se
jedním jediným.
(Mt 11,25; Mt 19,14; Mt 19,30; Mk 9,35-37; Mk 10,31; L 10,21)
5. Ježíš řekl: Poznej, co máš před svou tváří, a co je ti skryto, se ti odhalí. Neboť nic
není skrytého, co nebude odhaleno.
(2K 10,7; Mk 4,22; Mt 10,26; L 8,17; L 12,2)

Celý text Tomášovho evanjelia

Zdroj: http://gnosis9.net/pdf/Tomasovo_evangelium.pdf

Reklamy

15 komentárov

 1. Posted by viktor on 24. januára 2010 at 21:52

  kto to tam medzi riadkami najde tak super ja som az na 5ty krat ale je to sila

  Odpovedať

  • Gratulujem Viktor, len tak ďalej…

  • Posted by viktor on 25. januára 2010 at 00:35

   kedze som extremista nie vdaka odvahe ale vdaka slabej sebakontrole pootvaral som niektore okna a nemyslim tie sklene a teraz sa aj trosku(trosku viac)bojim

 2. Posted by Beata on 25. januára 2010 at 21:01

  Minne, prečo Tomášovo evanjelium nie je zavedené v Biblii? Napísal si síce, že hlavne kôli tomu, že bolo objavené neskôr, ale neexistoval aj iný dôvod?

  Odpovedať

  • Beata,
   objavili ho a aj niektoré ďalšie apokryfy až v 1945 roku. Oficiálny dôvod cirkvi nepoznám, prečo to nezaradili do Biblie. Cirkev akosi nechce nič meniť. Ale bude sa musieť prispôsobovať dobe, lebo dlho nevydrží. Existenciu mimozemských civilizácií už priznal Vatikán, som zvedavý, ako budú pokračovať.

  • Posted by Beata on 25. januára 2010 at 21:38

   🙂 dík za link, pozerám si to, ale je tam dosť vypredané 🙂

  • Ale to nechceš azda kupovať, dá sa aj požičiať alebo možno na webe sú v elektronickej podobe. Nie sú nevyhnutné pre nás 🙂

  • Posted by Beata on 25. januára 2010 at 21:49

   ou, nie Minne, nechcem to kupovať, len som si všimla, že sú vypredané. Ja si to čítam na nete, bol by to pre mňa drahý špás, všetko si to pokúpiť 🙂 Inak – u nás v Michalovciach je teraz každú stredu v antikvariáte výpredaj za 0,50 eur, tam je tiež dosť takých zaujímavých kníh…

  • Posted by Beata on 25. januára 2010 at 21:31

   Minne, teraz mám rozčítané “Stratené evanjelium Judáša Iškariotského” (Nový pohľad na zradcu a zradeného) , napísal to Bart D.Ehrman, no neviem, čo si mám o tom myslieť…o jeho evanjeliu som nikdy nepočula.

  • nepoznám, ja robím tak:
   Neodsudzujem nič a čo sedí môjmu vnútru, tak si to zapamätám a čo nesedí, tak beriem na vedomie ako jednu z možností a neskôr mi to možno zapasuje do krížovky.

  • Posted by Beata on 25. januára 2010 at 21:42

   ok, dík

 3. Posted by Jozef Soska on 26. novembra 2010 at 12:47

  ako autor prekladu musim povedat, ze preklad je autorizovany, a tu bol pouzity bez poziadania a mojho suhlasu. Navyse, v uvode pisete, “že boli neskôr objavené, “, co nie je spravne, lebo zavádza. V skutocnosti apokryfne evanjeliá VZNIKLI neskorsie (od pol. druhého storocia vyssia), a neboli sucastou spisov ranej cirkvi v prvom storocí, ktora pouzivala len 4 dodnes pouzivane evanjelia, spolu s Pavlovými listami. V podstate dnesny kánon spisov Nového zákona je zhodny s tým, co sa pouzivalo uz koncom prveho, teda apostolskeho storocia. Preto spisy, ktore vznikli po dobe apostolov, teda od druheho storocia, uz neboli vnimane v cirkvi prijate, lebo kanon nebol doplnovackou. Pri otazke, ake su ine dovody, preco apokryfy nie su v kanone treba povedat, ze okrem toho zakladneho, ze nie su apostolského povodu, bol dalsim kriteriom pre kanonicitu to, ze ten ktory spis musel byt vseobesne prijaty a ako posvatny a liturgicky pouzivany vo vsetkych cirkevnych obciach na konci prveho storocia (a to od Galie, cez Rim, Grecko, Syriu, Egypt, Babyloniu, Perziu az po Indiu), a to sa tyka prave len tych knih, ktore ma cirkev v kanone podnes. Tretim pravidlom bol suhlas s regula fidei (s vyznanim viery prvotnej cirkvi o Kristovi). Niektore apokryfy mali a mozu mat istu vaznost, nakolko mozu obsahovat autenticku tradiciu cirkvi (napr. protoevanjelium Jakubovo), alebo v zásade nie su v rozpore s vierou prvotnej cirkvi, napr. Petrovo, a do istej miery aj vacsina logii v Tomasovom. V kazdom pripade, ak cirkev uz koncom prveho storocia mala zauzivany zoznam spisov, nebolo mozne doplnat cosi, co bolo neskoreho, e teda neapostolskeho povodu a co bolo produktom len nejakeho lokalneho spolocenstva, ktore vacsinou nereprezentovalo vieru krestanov vo vsetkych ranokrestanskych obciach (katholike ekklesia). Vacsina apokryfov je v skutocnosti limitovana na Egypt, ktory bol vtedy zmesou nabozenstiev a filozofii, a tento synkretizmus oslovil aj niektore krestanske skupiny. Nalez nejakeho apokryfu urobi v mediach a u laikoch velky rozruch, v skutocnosti vsak nie su nicim prevratnym, Je to tak, ake keby ktosi o 500 rokov nasiel na smetisku Strazny vezu od jehovistov, a potom by vyhlasoval: Aha, co verili krestania pred 500 rokmi. Slaba informovanost a neodbornost, povrchnost v poznani antickej literatury (vratane starokrestanskej) ako aj senzacnost medializovanych sprav potom vedu k prispevkom, ake sa tu objavuju.

  Odpovedať

  • Pán Soska, ospravedlňujem sa, máte pravdu. Nie možné zverejniť celé dielo bez súhlasu autora. Na študijné účely je to síce možné bez súhlasu autora, ale iba malú časť z diela a s uvedením autora diela (§ 25 Autorského zákona). Preto som ten preklad vymazal a uviedol iba úryvok z iného prekladu.

  • Posted by Dedo on 2. septembra 2016 at 15:58

   Pán Soska, tvárite sa veľmi fundovane, ale je to presne naopak, tie jednoduché zápisy logií, neobsahujúce žiadne zázraky, rozprávky a protirečiace sa výroky a neobsahujúceJ
   samozbožňovanie Ježiša, sú tie najstaršie, autentické, skromné. Z nich čerpali
   dalšie evanjeliá, do ktorých si kresťania doplnali argumenty a “dôkazy” ježišovej
   božskosti.
   Je predsa historicky dokázané, kedy sa dohodlo o obsahu Nového zákona, dokonca
   v prípade nerozhodnosti rozhodol bývalý pohan Konštantín.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: