Nadváha a chudnutie


Na problém nadváhy je v súčasnej dobe dobre premyslený biznis. Nebudem sa v tejto téme zaoberať kvalitami potravín, hoci určite majú s obezitou blízky vzťah, ale chcem sa triezvo zamyslieť nad tým, ktoré sú hlavné príčiny obezity. Všimnite si, že hovorím príčiny. Dobre vieme všetci, že ak neodstránime príčinu, ktorá nám spôsobuje nabaľovanie tukov, tak zbytočne budeme jesť rôzne tabletky, ktoré odstránia následok. Lieky, šport alebo hladovanie nám síce pomôžu schudnúť, ale sme stále ďaleko od odstránenia príčin obezity. Preto potrebujeme odstrániť príčinu a nie iba následok, aby sme už po zvyšok života mohli jesť čokoľvek, čo nám chutí a pritom náš organizmus bude spracovávať potravu tak, aby potrebné látky použil na obnovu buniek organizmu a doplnenie energie, pričom zvyšnú nadbytočnú alebo dokonca „jedovatú“ potravu vylúči von z tela a neuloží z nej žiadnu časť vo forme tukov a chorých buniek.

Možno málokto si to uvedomil, ale zamyslíme sa nad tým, ako je možné, že 10 ľudí rovnakého veku a výšky bude jesť tú istú stravu v tom istom množstve, s rovnakým fyzickým pohybom, pričom každý z nich má iný život, iné zmýšľanie, inú rodinu, iné problémy, vlastnosti a podobne a nakoniec budú mať rôzne telesné objemy. Prečo je to tak? Viem, že nie som sám, ktorý si všimol, že človek, ktorý sa trápi a „bolí ho duša dlhodobo“ tak stráca aj na váhe. Ak sa z psychického problému dostane, opäť sa jeho váha vracia na pôvodnú hodnotu. To vravím o dlhodobom trápení, nie o krátkodobých stresoch. Hlavná príčina nadváhy sa preto nachádza v „hlave“. Presnejšie povedané tam, odkiaľ pochádzajú naše myšlienky, slová a skutky. Príčina a následok = čo zaseješ, to zožneš. Konečne sme došli opäť k hlbšej, duchovnej podstate.

Teraz si zhrňme základné pravidlá.
1. Pravidlá pre fyzické telo – hmotné.
Tráviaca sústava alebo jej niektorý orgán nepracuje správne. Z fyzického hľadiska je potrebné uľahčiť prácu tráviacej sústave a dožičiť jej oddych, hlavne v noci alebo aj pôst. Okrem toho potrebuje dostatok čistej vody (2-3 litre denne) a zišlo by sa tráviacu sústavu aj „rozhýbať“, ak je stvrdnutá a neohybná. Slúžia na to aj cviky z jogy alebo šport, ktorými rozhýbeme celé telo. Správna masáž vnútorností a celého tela tiež spraví svoje.

Často sa prejedáme nie preto, že sme hladní, ale preto, že nám niečo chýba a nevieme čo. Zjeme ešte ďalšie 3 rezne, máme plný žalúdok a stále nám niečo chýba. Možno organizmus potreboval nie tie 3 rezne, ale iba kúsok čokolády. Tu je chyba v tom, že nemáme vyváženú stravu. Preto som odporúčal v téme fyzická strava, aby aspoň jedno jedlo bolo sladké. Ja napríklad mám najradšej zo sladkých jedál pšeno s horkou čokoládou a ovocím, buchty na pare s makom, lekvárové pirohy, palacinky s džemom, ovocné koláče, koláče z lístkového cesta, chlieb s maslom a lekvárom atď. Sladké jedlo odporúčam na raňajky (obilniny s ovocím), napríklad kompót alebo čerstvé ovocie so spareným pšenom alebo vločkami zo pšena, z ryže, ovsu a podobne, pretože to nie je až taký šok pre organizmus, ako pri chlebe s maslom. Vtedy príjemne pohladíme žalúdok s ľahkým jedlom a tráviace orgány sa môžu s chuťou a pomaličky prebúdzať k činnosti. Takže ten základ z „fyzických“ pravidiel máme za sebou. Ale týmto pravidlám nedávam veľkú vážnosť v udržaní zdravej športovej postavy, iba podpornú. Tieto pravidlá pomôžu síce všetko urýchliť, ale bez duchovných pravidiel je celé chudnutie iba trápením a dočasným riešením. Navyše o chudnutí vlastne nemá byť reč, lebo ak chceme mať ideálnu postavu, tak nebudeme chudnúť, keďže je to dočasné riešenie, ale zmeníme vo svojom živote niečo viac…

2. Pravidlá pre duchovné telá – nehmotné.
O nehmotných telách som už niečo písal. Takže vieme, že sú to, podobne ako hmotné telo, zhluky energií, ibaže vibrujúcich na vyšších frekvenciách, preto ich nevidíme hmotným zrakom, iba zrakom jemnohmotným a vieme ich zachytiť aj citlivými prístrojmi. Máme 7 hlavné čakry, ktoré sú prepojené so 7 žľazami. Vieme, čo dokáže nervozita, výbušnosť, pomstychtivosť, smútok, žiarlivosť a pod. Nie je to nič fyzické a predsa to spôsobuje problémy aj na fyzickom zdraví.

Pozrime sa napríklad na žlčník. Ten značne prispieva k spracovávaniu tukov. Napríklad podľa univerzitného profesora Kurta Tepperweina poruchami žlčníka trpia takí ľudia, ktorí uvedomele prežívajú hnev, ale nevedia ho dostatočne vyjadriť. V žlčníku potom dochádza k zadržiavaniu energie. Človek, ktorý sa ustavične hnevá na druhých alebo na seba, je trvalo podráždený a „kypí mu žlč“. Žlčníkové kamene sú zrazené agresie. V najtvrdšej podobe sa tu sústredila energia hnevu (z knihy Posolstvo tvojho tela). Tieto energie patria emocionálnemu telu (terminológia nie je zjednotená). Na tomto príklade vidíme, ako naše správanie súvisí s obezitou. Preto si dovolím tvrdiť, že v tomto prípade nestačí dodržiavať pravidlá fyzickej potravy.

3. Výnimka
Jedna z výnimiek, ktorá môže vylúčiť prvé a druhé pravidlo, je v preklade do našej reči niečo ako obezita vytvorená genetickou informáciou alebo kódom DNA. Myslíme si, že tento kód máme kvôli dedičnosti. Lenže predkovia nemôžu za našu obezitu. Dostali sme takých rodičov, akých si zaslúžime a akých potrebujeme k svojmu vývoju. Obezita z tohto pohľadu môže byť „trest“, ale mohli sme si ju aj dobrovoľne vybrať, aby nám niečo pripomenula a aby sme nabrali skúsenosti aj s iným telom. Ten druhý prípad dokážeme zrušiť. Je to niečo ako „kliatba“ na vlastné telo – kód, ktorý sme si určili. Teraz, ak nedokážeme s tým žiť, môžeme kód zrušiť – „odkliať sa“. Schválne používam aj také výrazy ako kliatba, aby to bolo pre niektorých lepšie pochopiteľné.

Obezita a jej duchovná príčina podľa Miroslava Hrabicu z knihy „Čo nám hovorí telo alebo po stopách chorôb“.

Obezita je nadmerné hromadenie energetických zásob v podobe tuku. Z duchovného hľadiska je obezita obrana. Odráža ľudskú neschopnosť riešiť kľudne a s vedomím správnosti svojho konania nazhromaždené problémy, podmienky a situácie, do ktorých sa dotyčný riadením svojho osudu a vlastnými chybami dostal a ktoré má počas života spoľahlivo zvládať. Obézny človek od niečoho uteká. Uteká od svojích problémov do sveta dobrého jedla, plných tanierov a sladkostí. Hlavne potrebuje pohladiť, potešiť a zakryť tak citovú bolesť. Chyby v myslení a konaní sa prejavia v dysfunkcii hormonálnych žliaz.

Ak sa chcete zbaviť nadbytočných kíl, nebojujte len s nimi. Najprv zvládnite seba. Milujte svet taký, aký je. Prebytočný tuk je ako teplé oblečenie, ktorý si obliekame, ak sa v živote chvejeme zimou nelásky a trasieme sa strachom z prežitého alebo očakávaného. Ak na konci zimy prichádza otepľujúce jaro, aj my odkladáme postupne svoje teplé bundy a nohavice. Podobne treba pristupovať k odkladaniu prebytočných kíl.

Podstatou každého človeka je duch, ktorý sa navonok prejavuje prostredníctvom tela, ktoré má dušu. Ako blízko si k Pravde, to čiastočne vyjadruje aj tvoja postava a telesná hmotnosť. Ak je človek obézny alebo nezdravo chudý, je to známka toho, že buď je od poznania zmyslu života ďaleko, alebo si naložil na seba veľa úloh a zodpovednosti, ktoré nezvláda. Toľko z úryvku knihy Čo nám telo hovorí od Miroslava Hrabicu.

Záver:

1. Diéta a lieky sú dočasné a neprirodzené riešenia, ktoré nepriaznivo pôsobia nielen na psychiku a vieme, že príčiny chorôb pochádzajú hlavne z nesprávnej psychickej pohody. Navyše naše telo má nastavený program na udržanie súčasnej váhy a bude sa brániť chudnutiu, ak sa bude chudnúť iba odstraňovaním následkov. Potrebujeme zmeniť „softvér“, ktorý by nariadil telu zbaviť sa ochranných obalov, pretože už pominula situácia, pre ktorú bol potrebný „teplý odev“. Nie je správne zhadzovať odev nasilu, ak je zima, pretože telo bude robiť všetko preto, aby získal späť ten odev. Všetko podľa softvéru.

2. Ako zmeniť softvér. Nedá sa napísať konkrétny príklad, ktorý by platil pre každého. Najväčší problém s chudnutím a vyliečením budú mať zrejme tí z nás, ktorí si myslia, že všetko v ich živote je v poriadku a nedokážu sa sebakriticky zhodnotiť. Tým je ťažko pomôcť. Ale ak majú snahu a vážne hľadajú problém, nech poprosia priateľov o odhalenie ich „slabostí“.

3. Základné pravidlo je milovať. Človek sa musí naučiť najprv mať rád sám seba. Ak sami seba nemáme radi, ako môžeme mať radi iných? Čiže začneme sebou. Uznáme, že to moje telo je mojím dielom. Mojou zásluhou je také, aké je a preto sa nemôžem na neho hnevať. Musím prijať to svoje dielo a mať ho rád. Poprosiť ho o odpustenie a pripraviť nový „softvér“. Povedať telu, že už nepotrebujem ochranné tukové obaly, lebo prichádza „jar“ a ja začínam nový život. Mám rád to telo, mám rád seba a mám rád svoju rodinu, priateľov, všetkých ľudí, zvieratá a prírodu. Pochopil som, že každý robí iba to, čo dokáže a k čomu sa vyvinul. Aj ten zlý človek (z nášho pohľadu), robí svoje dielo v celkovom stvorení a má svoje miesto. Aj on raz dosiahne vyššieho stupňa vývoja, možno nie v tom živote, ale aj my sme boli na jeho úrovni. Nemôžeme chcieť napríklad od zvieraťa alebo od dieťaťa, aby sa správalo tak ako my.

4. Preto neodsudzujme a neposudzujme iných. Všetci sme si duchom (prapodstatou) rovnocenní, iba teraz na Zemi sme poniektorí menej prebudení. K pravde nás prebudí láska. Preto opäť prichádzame k záveru, že Kristus nám ukázal pravú cestu, cestu lásky a odpustenia. Pomstychtivosť plodí iba ďalšie zlo. Čo zasejeme, to zožneme. Ak už nechceme žiť podľa zákona „zub za zub“, čo znamená zákon karmy, tak z tohto zákona sa oslobodíme spôsobom života, aký nám ukázal Kristus. Preto je napísané, že to staré musí v nás zomrieť, aby mohlo nové ožiť. Tak ako zrnko pšenice, musí najprv v zemi odumrieť, aby prinieslo úrodu. Ak si bude chcieť svoju podstatu nasilu udržať a neodumrie včas v ňom starý obal, tak oživujúci duch, ktorý je vo vnútri, nemôže dať nový život, novú úrodu. Možno aj preto sa v tejto súvislosti hovorí o poslednom súde. Sú názory, že každý človek musí do určitej doby zomrieť v „duchu“. Ak človek nestihol za ten čas zbaviť sa zlého obalu, ktorý nedovolí „prebudenie ducha“, tak zrejme dopadne tak, ako zrnko pšenice, ktoré nechce odumrieť v zemi. To som spomenul nie preto, že tomu máte veriť, ale ako pomoc pri pohľade na svoje problémy, ktoré si myslíte, že sú dôležité a ako motiváciu na zmenu k lepšiemu. Stačí sa snažiť žiť podľa vzoru Krista a všetky problémy pominú. Lebo ak prejavíme snahu, pomoc k nám príde určite. Ale ak budeme aj naďalej vedome nesprávne zmýšľať a konať, tak nikto nám nebude pomáhať proti našej slobodnej vôli. Viete, kto nám bude pomáhať v konaní zlých skutkov? No predsa ten, komu je to blízke a prirodzené. Anjel to nebude. Rovný rovného si hľadá. Potom si nesťažujme. Každý má právo vybrať si cestu. Cestu lásky alebo cestu utrpenia. Ak sa rozhodneme žiť podľa vzoru lásky, prebudí sa v nás láska voči všetkému a nebudeme už odsudzovať, posudzovať, závidieť, klamať a pod., ale budeme milovať všetko, čo stretneme v živote. A podľa toho sa nám upraví aj naše telo. A vtedy ani nebudeme rozmýšľať nad chudnutím. Lenže „softvér“ sa zmenil a nám sa postava upraví tak, že si to ani neuvedomíme. Tráviaca sústava bude využívať na premenu energie iba zdravé zložky potravy a nezdravé zložky spolu s prebytočnými sa vylúčia von.

Snažte sa čítať tento text tak, aby Ste videli aj za slová. Neviem, či to, čo je tu napísané, dokáže pochopiť každý. A kto to nepochopí, zrejme tomu neuverí. Pretože veríme iba tomu, čo dokážeme pochopiť.

Reklamy

38 komentárov

 1. Posted by Hela on 5. augusta 2009 at 10:50

  Dobrý deň Minne,

  prosim Ťa, nemôžeš mi dať email na p.Bibianu Wallnerovú? Mne veľmi blízky človek má podobné problémy s nadváhou, ktoré si veľmi dobre vystihol v článku. Ale to vieš, “doma nie je nikto prorokom”. Tvojej stránke želám, aby sa jej darilo, a aby si našla svojich čitateľov.

  Odpovedať

  • Posted by Minne on 5. augusta 2009 at 11:14

   Vďaka, adresu ti posielam na tvoj email.
   Dúfam, že vydrží bez mäsa 🙂 Strava, ktorú pripraví p. Wallnerová je bez mäsa, rýb, bublinkových nápojov, alkoholu, medu, citrónu … a sú v nej určené kombinácie, ktoré sa môžu jesť a budú uvedené jemu zakázané potraviny, hoci pre iného môžu mať liečivé účinky. Určí aj ovocie a zeleninu, ktoré môže jesť, bylinkové čaje, ktoré má piť a prípadne cviky z jógy.
   Treba uviesť v prosbe o vyhotovení jedálneho lístka:
   meno a priezvisko, dátum narodenia, výška a váha, mesto pobytu, aj lieky, ak berie nejaké a zdravotný problém, ak má.

  • Posted by Hela on 5. augusta 2009 at 12:17

   Minne, vďaka. Dúfam, že nám napomôže naštarovať nový “software”.

 2. Posted by Gabriela Némethová on 7. apríla 2010 at 10:23

  Dobry den prajem, môžem sa aj ja uchádzať o email pani Wallnerovej ?
  Mam viac zdravotných problémov a neviem vytestovat vhodny sortiment jedal,ktore by vyhovovali navzajom si odporujucim potrebam mojho zdravotneho stavu
  dakujem za akukolvek odpoved aj za objavenu stranku mne velmi uzitocnu

  Odpovedať

 3. Posted by Katarína on 15. júna 2010 at 13:06

  Krásny slnečný deň,
  dnes som po prvýkrát “naďabila” na Vašu stránku a úprimne musím povedať, že ma naozaj zaujala. Prečítala som si zatiaľ len zopár článkov, podľa mňa sú písané zrozumiteľne, mám z nich dobrý pocit a čo je pre mňa hlavné, nikoho do ničoho nenútite, ani tvrdo nepresviedčate – a to sa mi páči 🙂
  I ja, tak ako väčšina, mám tie svoje problémiky a prostredníctvom Vašich článkov by som sa rada pokúsila o ich nápravu.
  Čo sa týka obezity a nadváhy ako takej, zápasím s ňou už od malička, no, zatiaľ je to také neuspokojivé. Možno sa málo snažím, možno som mala zatiaľ nedostačujúce informácie, možno… Rada by som sa opýtala na tú pani Wallnerovú. Viete mi o nej niečo bližšie napísať? Ďakujem a prajem veľa príjemných a šťastných chvíľ
  Pekný dník

  Odpovedať

 4. Posted by Katarína on 15. júna 2010 at 18:49

  No fíha, takú rýchlu odpoveď som ani nečakala. Znovu ste ma príjemne prekvapili.
  Ďakujem Vám za informácie, ihneď sa pustím do čítania článku o pani Wallnerovej.
  Prajem pekný zvyšok dnešného dňa.

  Odpovedať

 5. Posted by valery on 15. júna 2010 at 21:48

  Je to o inom, ale skúste si prečítať toto
  http://samoliecba.wordpress.com/2010/05/05/228/

  Odpovedať

 6. Posted by Vilk Vlado on 28. mája 2011 at 07:45

  Dobry den prajem, môžem sa aj ja uchádzať o email pani Wallnerovej ?
  Mam viac zdravotných problémov spojených s nadvahou
  dakujem.

  Odpovedať

 7. Posted by Andrea Sporková on 7. februára 2012 at 10:10

  Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o email na pani Wallnerovú?
  Rada by som konečne vyriešila problémy so stravovaním.

  Odpovedať

 8. Posted by Dana Štímeľová on 9. februára 2012 at 12:14

  Dobrý deň.
  Môžem Vás aj ja poprosiť o email na pani Wallnerovú?

  Odpovedať

 9. Posted by dien on 11. februára 2012 at 19:33

  Dobry den, mohla by so Vas poprosit o kontakt na pani Wallnerovu? velmi ma Vas clanok oslovil,..

  Odpovedať

 10. Posted by Zuzana on 14. februára 2012 at 13:44

  Pekný deň Minne,
  chcela by som aj ja poprosiť o mailovú adresu na p. Wallnerovú. Neterka má problémy s pokožkou, ona sa tak trošku striedmo stravuje, neje mäso a zrejme tú stravu potrebuje nejako doplniť a upraviť. Hovorila som jej o Vašej stránke, keďže je teraz mimo SR, nemôže napísať osobne. Preto píšem v jej zastúpení.
  Inak medzi nami…….Vaše články a príspevky sú naozaj pekné 🙂 Ďakujem 🙂

  Odpovedať

  • Zuzana,
   poslal som Vám emailom, pokožke môžu škodiť aj zdravé orechy, čokoláda, ale aj kyslé, potraviny obsahujúce ocot…

 11. Posted by Zuzana on 15. februára 2012 at 12:35

  Pekný deň Minne,
  ďakujem za mail, odovzdám neterke. A s tými orechmi môžete mať pravdu, ona ich zbožňuje a ja v dobrej vôli som ju nimi zásobila až až. Určite jej to dám vedieť aby ich trochu obmedzila. Ďakujem za dobré rady :-).

  Odpovedať

 12. Posted by Richard on 15. februára 2012 at 22:30

  Dobrý deň,
  mohli by ste prosím poslať kontakt na pani Wallnerovú aj mne? veľká vďaka 🙂

  Odpovedať

 13. Posted by Zuzana Rendvanská on 23. februára 2012 at 19:30

  Dobrý večer,prosím Vás o zaslanie kontaktu na pani Wallnerovú.Vopred ďakujem.

  Odpovedať

 14. Posted by Maria on 26. februára 2012 at 22:42

  Ahoj Minnie,osud ma zavial natieto stranky,ktore su velmi zaujimave a poucne.
  Budem ju urcite navstevovat castejsie.
  Mam jednu prosbu ak mozem,prosila by som kontakt na pani Walnerovu a zaujimalo by ma aka je duchovna pricina crohnovej choroby,ktoru nedavno diagnostikovali mojej pribuznej.Dakujem a prajem vsetko dobre. Marika

  Odpovedať

 15. Posted by Radka on 27. februára 2012 at 12:30

  Ahoj Minne,
  môžem aj ja poprosiť o zaslanie kontaktu p. Wallnerovej? Som rada, že som objavila túto stránku, sú tu úžasné články. Ďakujem a nech sa darí =) Radka

  Odpovedať

 16. Posted by Ľubica Sütőová on 5. marca 2012 at 20:42

  Dobrý deň, úplnou náhodou som dnes natrafila na Vašu stránku a tento článok ma zaujal, lebo je tu napísané to, čo som už dávno tušila, preto by som aj ja prosila email na pani Walnerovú, aby som odhalila chybu v svojom softvére.Vopred ďakujem a prajem veľa úspechov vo Vašej bohumilej činnosti.

  Odpovedať

 17. Posted by Ma Vibhooti on 2. júna 2012 at 16:29

  Dobry den, mohla by som poprosit kontakt na pani Wallnerovu? Dakujem.

  Odpovedať

 18. Posted by Mária Piršelová on 21. júna 2012 at 15:04

  Dobrý deň, pri hľadaní odpovedí na otázku prečo sa mi vrátila choroba som narazila aj na Vašu stránku. Zistila som však, že posledná odpoveď je z februára. Tak neviem, či sa neozývam neskoro ale kto sa nepokúsi tak to ani nedostane, tak by som Vás poprosila o kontakt na p. Walnerovú. Prajem pekný deň.

  Odpovedať

  • Posted by Mária Piršelová on 21. júna 2012 at 17:51

   Ďakujem, už adresu mám a prajem veľa úspechov Vašej činnosti.

  • Posted by jozef meciar on 6. februára 2013 at 22:36

   Dobrý Deň
   Chcem vás touto cestou poprosiť o kontakt na p. Wallnerovú. Chcel by som ju poprosiť o radu. Vopred Ďakujem Jozef

 19. Posted by kubik on 4. februára 2013 at 20:43

  dobry vecer, minne, nevedeli by ste mi poradit, ¨ktorym potravinám by som sa mal vyhnut, ak mám akné?

  Odpovedať

  • Akné môžu byť aj výbuchy nervozity, ale vyhýbajte sa kyslému – ocot, citrón…, orechy, čokoláda, ale aj pikantné korenie…

  • Posted by aistar on 5. februára 2013 at 16:52

   Zevraj pri akne sa treba vyhnut nasytenym zivocisnym tukom ( tie co mozu stuhnut )

 20. Posted by Eva Šafárova on 6. februára 2013 at 14:46

  Dobrý deň Minne, rada by som Vás tiež poprosila o kontakt na pani Wallnerovu, maminka má dosť zdravotných problémov aj nadváhu, tak snáď to pomože 🙂
  Ďakujem

  Odpovedať

 21. Posted by kubik on 6. februára 2013 at 15:54

  ďakujem za rady. 🙂

  Odpovedať

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: