Meditácia – cesta k duchovnému vývoju


Meditácia je vedomé ovládanie mysle, pri ktorom sa naučíme zbaviť sa otravných myšlienok, strachu, nepríjemných spomienok. Cvičením môžeme získať sebakontrolu nad svojim správaním, naučíme sa koncentrovať na vopred určené myšlienky. Ak sa naučíme stíšiť svoju myseľ, môžeme získavať odpovede na naše nezodpovedané otázky, ktoré nás zaujímajú a rozširujeme si tak naše vedomie do iných sfér. Získavame vedome potrebné množstvo kozmickej energie potrebnej pre naše jemnohmotné telá, ktoré sa harmonizujú a uzdravujú meditáciou. Očisťujeme sa od negatívnych energií, ktoré nás zaťažujú a ktoré k sebe priťahujú nim podobné energie, čo môže byť príčinou nervozity, strachu, stresu, bolestí, chorôb, závislostí a podobne.

Meditovať môže každý bez ohľadu na vek, pohlavie a zdravotný stav. Meditovať by sme mali pravidelne aspoň 10 – 15 minút každý deň a najlepšie v rovnakom čase. Pustíme si príjemnú meditačnú hudbu (hudba nie je povinná), sadneme si na stoličku tak, aby chrbtica bola rovná, ruky položíme na nohy, alebo si ľahneme s narovnanou chrbticou na chrbát a ruky položíme vedľa seba. Poloha v sede je lepšia hlavne kvôli tomu, aby sme nezaspali. Uvoľníme celé telo a začneme sledovať myšlienky, ktoré nás obťažujú. Snažíme sa všetky ignorovať, akoby neboli naše. Počas toho zhlboka dýchame, ale pomaly.

Meditácia na vyčistenie jemnohmotných tiel od negatívnych energií.

Ako jeden z najjednoduchších spôsobov môžeme použiť tento:
Začnime zhlboka a pomaly dýchať nosom a prestavujme si, že dýchame celým telom, čiže každou našou bunkou. Poprosíme Boha v mene Krista, aby nám dovolil účinne prijímať jeho Božskú energiu plnú lásky, múdrosti a pokoja. Pri nádychu si predstavujeme, že každou bunkou nasávame túto Božskú (kozmickú) energiu vo forme bieleho svetla a pri každom výdychu si predstavujeme, že bunkami tela vytláčame negatívnu energiu, ktorá nás zaťažuje a ktorú už nechceme. Táto energia bude čiernej farby. Počas meditácie udržiavame v sebe iba spomínané myšlienky. Iné myšlienky musíme ignorovať. Zo začiatku je to ťažké, ale tréningom sa to spraví.

Takto si môžeme pripraviť aj iný program pre našu meditáciu a to podľa toho, čo práve potrebujeme. Ak máme napríklad chorý orgán, môžeme ho liečiť podobným postupom. Vtedy budeme kvôli zosilneniu účinku nasávať energiu iba bunkami tohto orgánu a rovnako aj vytláčať. Pri chorobe je však potrebné sebakriticky spoznať príčinu choroby a následne meditáciou odstraňovať negatívnu vlastnosť alebo inú príčinu, ktorá chorobu postupom času spôsobila. Samozrejme netreba zabudnúť na sebe pracovať aj v hmotnom svete okrem myšlienkového, čiže tú zmenu si potvrdíte aj v praxi.

Reklamy

13 komentárov

 1. Posted by Beata on 28. januára 2010 at 11:04

  toto,Minne, toto by som sa potrebovala naučiť. Nejde mi to. Potrebujem sa zbaviť “otravných myšlienok, strachu a nepríjemných spomienok”, ako uvádzaš vo svojom článku.

  Odpovedať

  • môžeš začať takto:
   Sadni si,zapáľ sviečku pred sebou na stole a sleduj iba plameň sviečky. Snaž sa udržať jedinú myšlienku, napríklad – “plameň”
   Môže to byť aj iný jednoduchý predmet, môžeš ležať a myšlienka bude iba jedna, napríklad guľa. Nemusíš pozerať na predmet, ak si ho vieš predstaviť so zatvorenými očami.
   Najprv bežne človek udrží jedinú myšlienku možno 10 sekúnd, potom ho vyruší iná myšlienka. Neskôr už sú to minúty a desiatky minút iba profíci

 2. Posted by Rajka on 30. apríla 2010 at 13:21

  Vcera davali v sprevach indickeho jogina, ktory uz 70 rokov nejedol a nepil. Teraz ho skumaju v nemocnici, vraj by sa to mohlo vyuzit pre vojakov, aby mohli prezit v extremnych situaciach. 🙄 😀 Nechapu blahovi, ze vojak nikdy nedosiahne duchovnu uroven toho jogina, (jedine ze by prestal byt vojakom a venoval sa duchovnu, ale to by uz nebol vojak) a ze jogin na vysokej duchovnej urovni nikdy nebude vojakom. 😀

  Odpovedať

  • V dnešnej dobe zrejme už nie 🙂 ale ak si vezmeš Vedy, tak Ardzuna musel bojovať kvôli prianiu Kršnu a mal pozabíjať svojich blízkych, aj bratov, učiteľov atď. A pritom to Ardžuna sám nechcel. To je zvláštne, však? Ešteže nechcel nič také Kristus.

  • Posted by Rajka on 30. apríla 2010 at 14:56

   Ale nechapem, preco sa ten jogin nechava skumat?.

  • možno chce dokázať vedeckej verejnosti to, z čoho sa všetci už stáročia smejú neveriaci 🙂

  • Posted by isia on 30. apríla 2010 at 17:02

   Ale ak je na tak vysokej duchovnej úrovni, tak predsa nemusí a nemá potrebu niečo dokazovať, nie?

  • otázne je, či je na vysokej úrovni. Lebo takto mohol kľudne stratiť jeden život nič nejedením a v súvislosti s tým, aj nič nerobením. Keď sa Budhovi prišiel pochváiť jogín, že za 20 rokov sa naučil chodiť po vode, tak mu Budha povedal, že stratil 20 rokov života 🙂

  • Posted by isia on 30. apríla 2010 at 17:13

   hmmm…to máš pravdu…ale tak si oddýchol a v budúcom živote môže konečne začať poriadne žiť 🙂 🙂 !!!

 3. to všetky ženy sú také nervózne, ak sú hladné? Alebo iba moja? 🙂 😀

  Odpovedať

  • Posted by isia on 30. apríla 2010 at 17:01

   😀 čo ja som počula, tak väčšinou býva nervozita u chlapov z hladu 🙂 . Tak Minne, bude v niečom inom pes zakopaný 😛

  • tak u nej je to hladom, to ona vie a hneď po najedení nervozita sa zmenila na úsmev. Preto sa pýtam, či to veľa žien takto 🙂 ale je pravda, že poznám aj chlapov takých 🙂 Ale ten jogín asi nie je nervózny z hladu a vlastne on hladný nie je 🙂

  • Posted by isia on 30. apríla 2010 at 17:10

   😛 a keď nie je hladný…tak pravdepodobne ani nervózny 😛

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: