Duchovný vývoj


Čo je to duchovný vývoj? Je to cesta k dokonalosti, akú sa nám pokúsil vysvetliť Kristus.

Všetko čo robíme, čo prežívame, naše trápenie a rôzne životné situácie nám pomáhajú v našom duchovnom vývoji. Či sa človek rozhodne správne alebo nesprávne, pomôže niekomu alebo ublíži niekomu, všetky jeho činy mu pomôžu k duchovnému vývoju. Rozdiel je v tom, že niekto má kvôli svojmu zmýšľaniu ťažšiu a niekto ľahšiu osudovú cestu.

Teraz chvíľu pouvažujme. Zrejme najlepšou motiváciou k tomu, aby človek na sebe pracoval, je jeho utrpenie. Ak je človek šťastný a nemá žiadne problémy, či už zdravotné, finančné, rodinné a pod., tak je so sebou spokojný a nevidí dôvod niečo na sebe alebo svojom živote meniť. Potom iba „spí“ a prežíva stav „blaženosti“. Čiže sa možno opíja, poľuje, inak zabáva sa, proste si užíva. Veď je všetko v poriadku.

Kto bude mať záujem na jeho duchovnom vývoji? Temné sily? Veď tie podľa tvrdení rôznych náboženských spoločností ťahajú ľudí na svoju stranu. Prečo by chceli, aby sa človek vyvíjal? Preto by mali človeku umožniť také podmienky, aby zabudol na Boha a „priľnul k hmote“. Nechcú, aby ľudia dosiahli „Kráľovstvo Božie“. Dúfam, že to veľmi nezamotám, keď sa zamyslím nad tým, či temné bytosti môžu robiť, čo si zmyslia. Odpoveď budeme hľadať v Biblii. Čo je zlo? Boh je predsa nad všetkým, nad dobrom aj nad zlom. Ak by chcel, zlo zničí. Lenže ak by neexistovalo zlo, nebolo by utrpenie a človek by sa nedostal do „cieľa“. Kto by zakaždým „spáča kopol do zadku“, aby sa prebral? Dobré bytosti prídu na pomoc iba na prosbu. Nebudú sa vnucovať a tak nerešpektovať slobodnú vôľu človeka. A prečo by ich ten človek vôbec mal prosiť o pomoc, ak má sa dobre a má všetko, na čo si zmyslí? Prečo je vôbec tma? Lebo nejaký hmotný predmet bráni prieniku svetla. Keby nebolo hmoty, zrejme by nebola tma, iba svetlo……

Podľa biblického príbehu z knihy Jóbovej prišli synovia Boží k Hospodinovi a prišiel aj Satan. Zaujímavé však je, že aj Satan mal otvorené dvere pred Hospodinom a môže „z temnoty vystúpiť až do Božskej sféry“? V tomto príbehu máme odpoveď na otázku, či mohol Satan robiť, čo chcel. Odpoveď: Satan dostal súhlas od Hospodina ublížiť Jóbovi a Satan mu ubližoval, ale iba v medziach Hospodinovho súhlasu. Čiže neprekročil pokyny… Spravte si preto vlastný názor, zamyslite sa. Nechcem Vám vnucovať svoje názory, preto aj nejdem hlbšie do rôznych tém na týchto stránkach.

Všimli Ste si, čo Jób povedal svojim priateľom, keď si vylieval srdce po nešťastiach, ktoré ho postihli? Jób 3,25: „Lebo pred čím som sa strachom chvel, to ma postihlo a čoho som sa strachoval, to ide na mňa.“ Táto veta potvrdzuje opäť to, o čom som písal v téme „Sila myšlienky“.

Teraz prejdime konečne ku koreňu veci. Počas života stále pracujeme na svojom duchovnom vývoji hlavne zásluhou utrpenia. Nepoznám osobne človeka, ktorý by nikdy netrpel a iba si užíval života. Ale počuť aj názory od ľudí, ktorí si mylne myslia, že ten miliardár alebo politik má bezproblémový život. Myslím, že sa netreba na to pýtať žiadneho miliardára alebo politika, stačí sa dokonale vžiť do ich situácie a potom sa dá pochopiť, že on naše problémy zrejme vážne nemá a nepozná, ale má problémy celkom iné a väčšinou väčšieho rozsahu. Oveľa viac sa bojí ako bežný človek, lebo oveľa viac môže stratiť ako bežný človek. Stále je prenasledovaný, kontrolovaný a pod. Ak bol premiér a potom nie je, myslíte si, že je šťastný, že bol a už nie je. Nás to však trápiť nemusí.

Ak trpíme, lebo máme problém, mali by sme sa zamyslieť, kde sme spravili chybu. Ľudia, ktorí si chcú ešte väčší problém vytvoriť, namiesto toho, aby hľadali chybu v sebe, hľadajú chybu za svoj problém v druhých. To znamená, že stále nepochopili „duchovné zákony“.

Cieľom našej cesty je dokonalosť našej bytosti. Kedy bude naša bytosť dokonalá? Pokúsim sa odpovedať zjednodušene. Človek, ako bytosť, okrem iných zložiek, má fyzické telo, ktoré je schránkou pre dušu a ducha. Duch je nesmrteľná dokonalá nehmotná energia pochádzajúca od Boha. Duša zatiaľ nie je dokonalá, lebo je to jemnohmotná energia, ktorú formujeme sami od začiatku nášho bytia mimo Boha. Čiže od čias, kedy sme sa odlúčili od Boha. Opakujem, že to všetko laicky zjednodušujem a skracujem. Čiže duša je zložená z našich kvalít, skúseností, vlastností… Náš Duch vie, čo je správne. Duša to ešte nemusí vedieť, v nej sú zakorenené aj naše spiace alebo podvedomé vlastnosti, ktoré „vybuchnú“ pri rôznych situáciách, kedy rozum ich nedokáže zastaviť. O dokonalosti možno hovoriť vtedy, ak dušu vyvinieme na takú čistú vysokú úroveň, že môže dôjsť k „svadbe ducha a duše“. Lenže duša sa musí zbaviť všetkých negatívnych vlastností a čím bude čistejšia, tým viac aj bude pokúšaná a skúšaná Satanom, tak ako bol Kristus pokúšaný na púšti. Ak je človek na nižšej úrovni, nepotrebuje byť takto pokúšaný, lebo nezvláda ani bežné pokušenia života – napr. využije možnosť ukradnúť, oklamať, zviesť, podplatiť a pod. Lenže ak sa zbaví závislosti na hmotných veciach, takéto pokušenia na neho už neplatia a prechádza do vyššieho levelu. Vedľajším produktom čistoty duše je aj dozretie jemnohmotných orgánov. Preto sa človek môže stať napríklad jasnovidným. A tu už prichádzajú iné skúšky. Na aký účel bude využívať jasnovidnosť? Zneužije ju? Podobne, ako pokúšal Satan Ježiša, aby premenil kameň na chlieb.

Preto tvrdím, že stále hľadajme chyby v sebe a nie v iných, pretože inak sa nebudeme vyvíjať. Ak si nepriznáme vlastné chyby, nevieme čo zlepšovať. Preto sa pozorujme, prípadne sa spýtajme priateľov, nech nám pomôžu nájsť naše negatívne vlastnosti, ktoré si sami neuvedomujeme. Ako pracovať na negatívnych vlastnostiach vysvetlím v ďalšej časti.

Vrátim sa ešte na chvíľu k tým schopnostiam, aby som Vás nepomýlil. Pozor, ak niekto je jasnovidný, nemusí to znamenať, že ten človek je vyspelá čistá bytosť. Tieto schopnosti sa dajú získať aj iným spôsobom, ako prirodzeným. Napríklad aj po prežití klinickej smrti sa v človeku často objavujú takéto schopnosti. Preto môžu byť aj na škodu, ak človek nie je pripravený na túto schopnosť a narobí viac zla ako dobra a to ako pre seba, tak aj pre iných.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: